1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. 30. Ahilik Haftası Kutlanacak

30. Ahilik Haftası kutlanacak

Hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini  yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl kutlanan Ahilik Haftası, 18-24 Eylül 2017 tarihleri arasında yoğun bir katılımla gerçekleştirilecek

 

Bu yıl 30’ncusu düzenlenecek olan Ahilik Haftası Kutlamaları; her yıl olduğu gibi yoğun bir katılımla 18-24 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner'in Ulus Meydanında bulunan Atatürk Anıtı'na Çelenk koymasının ardından 30. Ahilik Haftası Kutlamaları başlayacak.

 

Ulus Meydanı'nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının ve Ankara Kulübü Derneği Seymen Ekibinin gösterileri ve protokol konuşmaları gerçekleştirilecek.

 

Hoşgörünün, dayanışmanın ve ticarette ahlakın sembolü Ahiliği tanıtmak ve ilkelerini yaşatarak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla her yıl Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

 

Temeli 13. yüzyılda atılmış Ahilik Türkçede eli açık, cömert, yiğit anlamına gelmektedir. Arapçada ise Ahilik kardeşim manasına gelmektedir. Ahi Evran-ı Veli Hazretleri'nin nasihatları esnaf ve sanatkar teşkilatına her zaman yol göstermiştir: 'Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma. Kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol.'

 

'Ahiliğin özünde güzel ahlak vardır'

Ahilik kültürü ve felsefesi, asırlardır esnaf ve sanatkara ilham kaynağı olmuştur. Ahilik ticarette, sanatta ve meslekte doğruluğu, dürüstlüğü, en önemlisi güzel ahlakı hakim kılmış, İslami değerleri benimsemiş Türk esnaf ve sanatkarının örgütlenme biçimidir. Türkler Anadolu'yu yurt edindikten sonra, o dönemde Anadolu'da Ermeniler ve Rumlar'ın elinde olan ticaret, Ahilik  sayesinde yavaş yavaş Türkler'in eline geçmiştir. Ahi Evran-ı Veli Hazretleri, Anadolu'nun şehirlerine, kasabaları ve köylerine kadar tekke ve zaviyeleri inşa etmiş, halka el uzatan bu tekke ve zaviyelerde meslek ve sanat öğretilirken, yeri geldiğinde düşmanla savaşmaları için askeri eğitimler verilmiştir.

  

İlin Ahisi Nurettin Cebeci'ye plaket takdim edilecek

Protokol konuşmalarının ardından İl Ahilik Kutlama Komitesi tarafından İlin Ahisi seçilen 79 yaşındaki ayakkabı  ustası Nurettin Cebeci'ye plaket ve sertifika takdim edilecek. Bu yıl ayrıca yılın kalfası (ayakkabıcı) Eray Salur ile yılın çırağı (mobilya-döşemeci) Serhat Kılıç'a da plaket ve sertifika takdim edilecek.

 

Şed Kuşanma gösterisi yapılacak

  1. Ahilik Haftası Kutlamaları programı kapsamında Şed kuşanma temsili töreni gerçekleştirilecek. Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler’in hazırladığı ve ekibiyle birlikte sahnelediği Şed Kuşanma ile Ahilik kültürünün incelikleri, kalfalıktan ustalığa geçiş, Ahilik duası ve ilahiler eşliğinde gösterime sunulacak.

 

Vatandaşlara Ahi Pilavı ikram edilecek

Gerçekleştirilen etkinliklerin ardından kutlama programına katılan tüm davetlilere ve vatandaşlara Ulus Meydanı Atatürk Heykeli önünde geleneksel hale getirilen ve her yıl yoğun ilgi gören Ahi Pilavı ikram edilecek.