1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Altınköy’De Kaşık Kukla Oyunu Tanıtıldı

Altınköy’de kaşık kukla oyunu tanıtıldı

Altınköy, yok olmaya yüz tutan kültürel değerlere hayat veriyor. Türkiye’de sanatının tek temsilcisi olan “Kaşık Kukla Sanatçısı Mehmet Gümüş” Altınköy ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. Altınköy’degeçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Çankırı’nın Eldivan yöresine ait kaşık kukla oyunu etkinliği 7’den 77’ye ziyaretçilerin ilgisini çekti. Altınköy’de geleneksel kültürel değerlere sahip çıktıklarını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Türkiye coğrafyasının her karışı tarih boyunca kültürle, sanatla harmanlanmış. Ülkemizde hangi şehre, ilçeye hatta köye giderseniz gidin, dünyanın hayran kalacağı kültürel bir değerle karşılaşıyorsunuz. Miras olarak devraldığımız bu kültürel zenginliği yeni kuşaklara aktarıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türkiye’de ilk olan, Ankara’nın turizmde yeni markası haline gelen Altınköy Açık Hava Müzesi, farklı ve anlamlı bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Türkiye’de tek temsilcisi olan Kaşık Kukla Sanatçısı Mehmet Gümüş,Altınköy’de ziyaretçilere davul zurna eşliğinde at arabası üzerinde kukla kaşık oyunu sergiledi. Ustasından öğrendiği sanatı yaşatan Mehmet Gümüş’ün,tasarladığı kaşıktan yapılma kuklalarla,at arabasına gizlenerek icra ettiği geleneksel oyun izleyicilerden yoğun ilgi gördü.

Kaşıktan yapılma kuklalar Altınköy’de hayat buldu

Önce Altınköy’de davul sesleri yankılandı. Ardından saz ve zurna sesleri davul sesine karıştı. At arabasının arkasında köy meydanına gelen Mehmet Gümüş, Çankırı yöresine ait kaşık kuklası oyununu ellerine giydiği kaşıktan yapılma kuklalarla sergilemeye başladı. Müzik eşliğinde yöresel oyunları oynatan Gümüş, muhteşem bir performans sergiledi. Altınköy’de güzel zaman geçirmek için gelen vatandaşlar kaşık kuklası oyununa yoğun ilgi gösterdi. Çocukların büyük bir dikkatle izlediği gösteri izleyenlerden büyük beğeni topladı. Fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyen vatandaşlar bu güzel anı ölümsüzleştirdi.

Mehmet Gümüş: “Eskiden at arabasının arkasında köy köy gezerdim.”

45 yıldır sanatını icra ettiğini söyleyen Mehmet Gümüş, ”Gençken kaşık kuklası oyununa çok meraklıydım. 18 yaşımda ustamdan bu mesleği öğrendim.Kaşık kuklası oyunu için yıllarca davul da, saz da çaldım. Kuklayı oynatan sazcıdır, davulcudur, zurnacıdır. Müzik güzelse kukla oynar.” diye konuştu. Anadolu’nun birçok yerine gidip gösteriler yaptığını da belirten Gümüş,” Kaşık kukla oyunu Anadolu’nun en eski oyunların birisidir.  Eskiden at arabaların arkasında bu oyunu oynayarak köy köy, ilçe ilçe gezerdim. Televizyonun hayatımıza girmesiyle insanların ilgisi azaldı. Son zamanlarda yapılan etkinliklerle, Altınköy’de oynadığımız oyunlarla kaşık kuklasına olan ilgi yeniden artmaya başladı. Kaşık kuklası oyunu yeniden hayat buldu. Gençler devamlı olarak yanıma gelerek oyun hakkında sorular soruyor. Mesleğimizin geleceği ile ilgili artık umudum var” dedi.

Veysel Tiryaki: “Altınköy’deAnadolu’yu yaşatıyoruz”

Altınköy’de çocukların ve gençlerin köy hayatını tanıma fırsatı bulduklarını, anne, baba ve büyük anne-babaların ise çocukluklarındaki köy hayatını tekrar yaşadıklarını belirten Başkan Veysel Tiryaki, şöyle konuştu:

“Altındağ Belediyesi olarak Altınköy’de, Anadolu’yu her yönüyle yaşatıyoruz. Uzman ekiplerimiz Türkiye’yi tarayarak, geleneksel sanatları tespit edip, ustalarından aldıkları mirasları yaşatan işinin ehli ustaları bulup, Altınköy’e getiriyor. Ustalarımızı Altınköy’de ağırlayarak, sanatlarını icra etmelerini, ziyaretçilere tanıtmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız Altınköy’de yüz yıl öncesinin Anadolu köy kültürünün her öğesi ile tanışmış oluyor. Ustalarımızda sanatlarını icra ederek, ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyorlar. Altınköy’e davet ettiğimiz ustalar, zanaatkarlar ve sanatçılar vatandaşlardan gördükleri ilgiden memnun ve Altınköy’ün gönüllü elçileri oluyorlar.