1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ankara'da Manevi Dünyamıza 4 Büyük Eser!

Ankara'da manevi dünyamıza 4 büyük eser!

Onlarca sosyal donatıyı hizmete açan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, kentin manevi değerlerini de ihya etmek için kolları sıvadı. Belediye, örnek bir Müftülük Binası ile Etimesgut'un manevi sahipleri Ahi Elvan, Ahi Emiryaman ve Ahi Mesud'un mezarlarını dönemin mimari ve estetik özelliklerine göre yeniden yapmak için çalışma başlattı.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ilçenin tarihinde önemli yere sahip değerli şahsiyetlere ait mezarları, onların şahsiyetlerine yakışır şekilde sanatsal anıt mezar olarak projelendirdiklerini söyledi.

Etimesgut'a adını veren Ahimesut, Ahi Elvan ve Ahi Emir Yaman hazretlerine ait mezarların proje kapsamında yer aldığını kaydeden Demirel, "Anadolu'yu bize yurt yapan, İslam'ın bu coğrafyada yayılmasında önemli yere sahip bu değerli şahsiyetler, ilçemizin manevi değerleri, asıl sahipleridirler. Gerekli tarihi araştırmaları yaptırdık. Mevcut mezarlarını tespit ettik. Onların yaşadığı dönemin mimari özelliklerini dikkate alarak proje çalışmasını tamamladık. İlçemize adını veren Ahi Mesud'a ve Eryaman Köyiçi'ndeki Emiryaman hazretlerine yakışır anıt mezar yapacağız. Ahi Elvan hazretlerinin mezarı Elvanköy olarak bilinen Elvan Mahallemiz'deki camii içerisindedir. Camimizi ve mezarı döneminin mimari ve estetik özelliklerini taşıyacak şekilde yeniden yapıyoruz. Yeni nesillerin, ecdadını tanımalarını, Etimesgut'un tarihini ve manevi değerlerini iyi öğrenmelerini amaçlıyoruz" dedi.

MÜFTÜLÜĞE MODERN BİNA
Başkan Demirel, Etimesgut Müftülüğü'ne örnek bir müftülük binası yapacaklarını belirterek, "Ayyıldız Mahallesi'ndeki, ilçemizin ve Ankara'nın en büyük camilerinden birisi olan Tevhid Camii'mizin yanındaki alana Müftülük binamızı inşa edeceğiz" dedi.

AHİ ELVAN CAMİİ
Etimesgut Belediyesi Selçuklu döneminde yaşayan ahi erenlerden olan ve mezarı Elvan Mahallesi'nde bulunan Ahi Elvan'a yakışır mezar ve yanına camii inşa ediyor. Orta Asya'nın islam alimlerinden Yusuf Hemedani'nin cami ve kabrinin benzeri olacak. Cami yapımına başlandı.

AHİ EMİRYAMAN
1071 yılında Eryaman bölgesine adını veren Anadolu erenlerinden Emiryaman hazretlerinin mezarı da ihya ediliyor. Emiryaman'ın kabri, yaşadığı dönemin mimari ve estetik özelliklerini temsil edecek şekilde projelendirildi.

AHİ MESUD
Etimesgut'a adını veren Ahi Mesud'un Bağlıca Mahallesi'nde bulunan mezarı da düzenleniyor. Mezarın bulunduğu alan yine dönemin mimari özellikleri dikkate alınarak projelendirildi.

ETİMESGUT MÜFTÜLÜK BİNASI
Etimesgut Müftülüğü'ne eski Ankara evlerini hatırlatan içerisinde toplantı salonu, kurs odaları ve çalışma ofislerinin yer aldığı müftülük bina inşa ediliyor. Ayyıldız Mahallesi'nde Tevhid Camii'nin yanındaki alana yapılacak bina kısa sürede tamamlanarak Etimesgut Müftülüğü'nün hizmetine verilecek.