1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ankara’Dan Yükselen Ses: Senforock

Ankara’dan yükselen ses: SenfoRock

Son olarak 9 Nisan'da 85 kişilik kadrosuyla İstanbul If Beşiktaş Performance Hall'de dinleyicisi ile buluşan SenfoRock'ın kurucusu Musa Göçmen'le SABAH Ankara için görüştü.

Senforock diye bir proje ile bu sıralar harika bir çıkış yakaladınız. Nerden çıktı bu proje?
Geçen yıllar boyunca yurt dışında bir çok büyük ölçekli ve ses getiren senfonik rock konserleri verdim. Bunlar hayallerin ötesinde 50 - 60 bin kapasiteli konserlerle seyirci ile buluştu ve kaydedilerek tüm dünyada canlı konser DVD'leri olarak satışa sunuldu. Bu çalışmaların başında yer alan Masters of Rock Prag'da, Shine Japonya'da büyük ses getirdi. Ülkemizden de dünyaya çıkış yapabilecek bir senfonik rock grubu hayali başlamış oldu. Daha ilk konserlerinde hemen binlerce seyirci çekti ve internette fenomen haline dönüştü.

SenfoRock nasıl bir yapıyla sahneye çıkıyor?
Ülkemizdeki en kalabalık rock topluluğuyuz. Başka gruplar 4-5 kişi ile yollarına zor devam ederken SenfoRock'ın kadrosu 85 kişi. Adı üstünde senfonik orkestranın rock ile buluşması zaten. Harika solistlere eşlik eden bir senfoni orkestrası, tamamen rock müzik severlerden oluşan Türkiye'nin ilk tamamen rock söyleyen tek korosu ve muhteşem performanlı bir rock band SenfoRock'ın yapı taşlarını oluşturuyor.

Bu çok zorlu bir yolculuk olsa gerek?
Elbette burada çok iddialı bir şeyden bahsediyorum. Rock tarihinin efsane gruplarının efsane şarkılarını daha önce hiçbir yerde duymadığınız düzenlemelerle seyirciye sunuyoruz. Eğer SenfoRock'ı henüz dinlemediyseniz sahnedeki rock müziğin gücünü hissetmemişsiniz demektir. Hayatınızda en az bir kere yapılacak şeyler vardır ya. İşte SenfoRock onlardan biri.

Repertuarda neler var?
Biz efsane grupların efsane parçalarını seçtik. Çoğu eserin dünyadaki tek senfonik versiyonunu şu an SenfoRock yapıyor. Youtube'a girip arattığınızda çoğu eserin ilk senfonik versiyonlarını biz yapmış durumdayız. Tabii bu da dünya çapında ilgi çeken bir şey. SenfoRock'ın koordinatörü de Hicri Bozdağ olunca bu tecrübe bize çok yol göstermiş oldu.


Senforock'ın şefi Musa Göçmen (solda) arkadaşımız Neşem Yaşar'ın sorularını cevaplandırdı.

SenfoRock kimlerden oluşuyor?
Şarkıları seslendiren solistlerimiz zaten alanındaki en başarılı isimler. Asena Özçetin, Elif Gökalp, İzgi Gültekin, Aylin Çınar, Batu Akdeniz, Bora Biçer, Murat Zümrüt, Murat Çayır ve Zafer Mutlu solist kadrosunda yer alıyor. Elektro Gitarlarları Ozan Erkal ve Bülent Başara, Bas gitarı Koray Ergünay ve davulu Kemal Hatipoğlu çalıyor. MusaGöçmen Senfoni orkestrası ve Türkiye'nin tamamen rock söyleyen tek korosu da SenfoRock'ın bünyesinde.