1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ankara Dökümcüler Odası 50. Yılını Kutladı

Ankara Dökümcüler Odası 50. yılını kutladı

Ankara Madeni Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın 50. kuruluş yıldönümü kutlandı. Oda merkezinin önündeki geniş alanda büyük bir katılımla gerçekleştirilen kutlama töreninde bir konuşma yapan  ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, "Odanın kuruluşunun 50. yılını kutlar, bundan sonraki süreçte de birlik ve beraberlikle daha da büyüyerek çalışmalarını sürdürmesini dilerim." dedi.

 

Dökümcü esnafı arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamak amacıyla 1967 yılında kurulan Ankara Madeni Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın 50. kuruluş yıldönümü düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Odanın önündeki geniş alanda yapılan kutlamaya, odaya bağlı dökümcü esnaf ve sanatkarların yanı sıra ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar,   Türkiye Madeni Eşya ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Özcan Saraçoğlu ve meslek odalarının başkanlarından oluşan isimlerin de aralarında bulunduğu oldukça geniş bir katılım oldu. Kutlamaya, geçmişte sektöre ve odaya uzun yıllar emek vermiş esnaf ve sanatkarlar da katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Ankara Madeni Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Durali Koçak, tüm davetlileri selamlayarak başladığı konuşmasında; Odanın kuruluşunun 50. yılını gurur, heyecan ve bir o kadar da coşkuyla kutladıklarını ifade ederek, "Dökümcülük mesleğinin geçmişi eski tarihlere kadar uzanmaktadır. Dökümcülük, milattan önce 3000 yıllarına kadar uzanan tarihi ile dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Odamız ise Ankara Kazıkiçi'nde  ustalarımız tarafından 1967 yılında kurulmuştur. Türkiye'de döküm sektörü teşebbüs yatırımları ile gelişmiştir. Türk döküm sektörü gerek Avrupa'da gerekse dünyada önemli bir yere sahiptir. Türkiye, 2015 yılında 860 dökümhanesi ile dünyada 9. sırada, 1 milyon 850 bin tonluk döküm üretimi ile de 12., Avrupa'da ise 3. sırada yer almaktadır. Ankara döküm üretim kapasitesi ise yıllık 250 bin tondur. Türkiye döküm ihtiyacının yüzde 15'ini Ankara dökümcüleri karşılamaktadır." dedi.

Dökümcülüğün alın terine dayalı, doğası gereği zor ve ağır bir meslek olduğunu belirten Koçak,"Dökümcülük ve modelcilik ustalık gerektiren bir meslektir. Çalışma koşulları da bir o kadar zordur. Fabrika ve dökümhanelerde üretim faaliyetleri sıcak ve erimiş metal kokulu, gürültülü, kuru havalı ortamlarda gerçekleşiyor. Zorlu çalışma ortamı ile sektörümüzde hep birlikte aile sıcaklığı ve bağlılığına sahip çıktık. Çıkmaya da devam edeceğiz. Bu sektörde çözüm bizim için yaşam hedefidir. Dökümcülük olmadan sanayileşmenin olmayacağı bilinciyle görevi devraldığımız günden bugüne yönetim olarak sitemize ve sanayimize ne yapabiliriz diye hep sorunlarımızı masaya yatırdık, Ahilik dayanışma kültürü içerisinde en faydalı çalışmaları yapmaya söz verdik, bu doğrultuda devam ediyoruz. Elektriğin yetersizliğinden dolayı 10 ek trafo ilave edildi, mevcut sitemizin asfalt, doğalgaz sorunu çözüldü. Sektörümüzün önemli sorunlarından biri de katı atıkların bertarafı ve geri kazanımı ile ilgili olarak odamız bu hizmeti maliyeti en asgari düzeyde yapılması için elinden gelen desteği sağlamıştır. Çevre Bakanlığı İl Müdürlüğü ve ITC ve Baştaş firması ile görüşmeler yaparak bir nebzede olsa atık sorununu çözdük. Bununla ilgili yeni alternatifler için arayışlarımız devam ediyor. İSG ile ilgili kapsamlı bir şekilde bilgilendirme toplantıları yaparak, üye esnaf ve sanatkarlarımıza faydalı olmaya çalıştık. 267. OSB numarasını alan İhtisas OSB'mizin altyapı, elektrik ihaleleri yapılmış, kuralar çekilmiştir. Esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı olsun. Alın teri ile yapılan bu meslekte Dökümcüler Odası olarak hiçbir zaman yılmadık, çalışmalarımızı yine aynı tempoda, aynı heyecanla sürdürecek, esnafımızın sesini ilgili yerlere duyurmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da yaptığı konuşmada, "Ankara Madeni Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odamızın Başkanı Durali Koçak ve yönetim kurulu üyeleri ile bugüne kadar oda yönetimlerinde görev almış ve sektörün gelişmesine katkı sağlamış tüm esnaf ve sanatkarlarımızı (aramızdan ayrılanların mekanı cennet olsun) şahsım ve ANKESOB adına tebrik ediyor, üyelerine hizmet yolunda odanın daha nice başarılı yıllara ulaşmasını temenni ediyorum." dedi.

Ar, "Ankara Madeni Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, üyelerine mesleki faaliyetleri ile ilgili olarak eğitim seminerleri, toplantılar gibi birçok hizmet sunmaktadır. Sanayi siteleri, kooperatifler gibi esnaf ve sanatkarın menfaatine tüzel kişilikler kuruyor. Oda Başkanımız Durali Koçak'ı ve yönetimini kutluyorum. Gerçekten yüklenmiş olduğu misyonu belli bir yere kadar taşımakla birlikte vizyonunu da her geçen gün geliştirmekte. ANKESOB olarak her zaman olduğu gibi mesleki sorunlar ve sosyal etkinlikler bakımından Odamızın yanında ve destekçisiyiz. Emek yoğun üretime ve yatırıma dayalı bir sektör olarak dökümcülük faaliyeti sürdüren Ankara Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odamıza bağlı üyelerimiz kendilerini, işletmelerini oldukça geliştirmişler, dünya ile rekabet edebilecek hatta birçok ülke açısından örnek alınabilecek boyutta üretim yaptıklarını söyleyebiliriz. Dökümcülüğün, ülkemizin kalkınmasında çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Başta devletimiz olmak üzere belediyeler dahil ilgili tüm kesimler dökümcülüğe desteğini esirgememeli." ifadelerini kullandı.

Programa, konuşmaların ardından 1945 yılında dökümcülüğe başlayan ve halen mesleğini sürdüren Ankara Dökümcüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi; Yılın Ahisi'ne aday Ali Harman'a ve odaya kuruluşundan bugüne kadar emeği ve hizmeti geçmiş başkanlara; Necdet Baytaş, A. Fatih Mollaoğlu, Fahrettin Özdamar, İbrahim Hakkı Ercan, Ruhi Akdemir, Zeki Özbudak ve Durali Koçak'a plaket takdimi ile devam edildi.

Plaket takdiminin ardından Sezai Koç ve arkadaşlarının seslendirdiği türküler eşliğinde Ayaş Gökler Halk Oyunları Ekibi, Ankara'nın yöresel oyunlarından oluşan  muhteşem bir gösteri gerçekleştirdi.