1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3.   Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, 13 Ekim Mesajı

  Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, 13 Ekim mesajı

    Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, 13 Ekim Ankara’nın başkent oluşu nedeniyle bir mesaj yayımladı. Yılmaz mesajında, “Ankara’nın başkent oluşu Duatepe’de, Mangal ve Çal Dağları’nda tescil edilmiş, TBMM’de 13 Ekim 1923’te kabul edilmiştir. TBMM’nin kabulü ile Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikematgahı olmuştur” dedi.

      Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara’nın başkent oluşunun 98. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

      13 Eylül’de Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılını kutladıklarını belirten Yılmaz, “Ankara’nın başkent oluşu Duatepe’de, Mangal ve Çal Dağları’nda tescil edilmiş, TBMM’de 13 Ekim 1923’de kabul edilmiştir. TBMM’nin kabulü ile Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikametgahı olmuştur” dedi.

“HEDEFİMİZ ANKARA’YI DÜNYA BAŞKENTLERİ ARASINDA GÖRMEK”

       Milli mücadele zamanında Ankara’nın üstlendiği role de dikkat çeken Yılmaz yayımladığı mesajında, “Mustafa Kemal Atatürk Milli Mücadele’nin karargâhı olarak bu kenti seçti. Gazi Meclis Ankara’da kuruldu, İstiklal Marşı Taceddin Dergahı’nda yazıldı. Binlerce seymen 27 Aralık’ta Mustafa Kemal Atatürk’ü Dikmen Sırtları’nda karşıladı. Kahramanlık ve özgürlük bu kentin her metrekaresine işlenmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

      Ankara’nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Yılmaz, hedeflerinin Ankara’yı dünya başkentleri arasında görmek olduğunu dile getirdiği mesajında, şu ifadelere de yer verdi:

“Ankara, Polatlı Gordion’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu tarihi M.Ö. 3000’e dayanan kadim bir kent olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ankara, dünya tarihine yön vermiş; Hititler, Galatlar, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi medeniyetlere değer katmış bir şehirdir. Ankara Kent Konseyi olarak, Ankara’nın tarihi sorumlulukları ile birlikte başkentimizin marka değerini arttırmak gibi amacımız var. Ankara; tarihi geçmişi, doğal güzellikleri en çok da milli mücadele yıllarında sahip olduğu hikayesi ile dünya başkentleri arasında yerini almayı hak ediyor.”