1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ankara Vergi Dairesi'nden Bilgilendirme Toplantısı

Ankara Vergi Dairesi'nden bilgilendirme toplantısı

6736 sayılı Kanuna göre  borçlarını yapılandıran mükelleflerin 1 ve 2. taksitlerini ödemeleri konusunda hatırlatma toplantısı düzenlendi. ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner başkanlığında odaların başkan ve yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Ankara Vergi Dairesi Başkan V. İlhan Karayılan tarafından 6736 Sayılı Kanunun getirdiği imkanlar ile 6770 Sayılı Kanunla getirilen haklar hakkında bilgilendirme yapıldı.

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılması Kanunu 1 ve 2. Taksit Hatırlatma Toplantısı, ANKESOB Toplantı  Salonu'nda  gerçekleştirildi.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner Başkanlığında Oda Başkanları ve Yöneticilerinin hazır bulunduğu toplantıya Grup Müdürleri Ergin Eroğlu, Yüksel Duman ve Ülkü Güngör ile birlikte katılan Ankara Vergi Dairesi Başkan V. İlhan Karayılan, yapılandırma hakkında bilgilendirme yaptı.

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunun 1 ve 2. Taksit Hatırlatma Kampanyası ile ilgili gerçekleştirilen toplantı,  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner'in açılış konuşması ile başladı.

"BORÇLARIN YAPILANDIRILMASNDAN DOLAYI HÜKÜMETİMİZE TEŞEKKÜRLER"

ANKESOB Başkanı Yiğiner, ülkenin büyük badireler atlattığını belirterek, "Türkiye kolay olmayan, zor bir dönemden geçti. Ekonomik olarak da sektörlerimiz yaşanan krizlerden en çok etkilenen taraf oldu. Aşağı yukarı 2 senedir esnafın genelinde bir durgunluk var. Siftah yapmadan dükkanlarını kapatanlar oldu. Ama sabrettik, Ahi kültürü ile yetişmiş esnaf ve sanatkarlar olarak her zaman devletimizin yanında olduk,  hiç bir olumsuzluğun içerisinde bulunmadık. Tüm badireleri hep beraber, milletimizle birlik ve beraberlik içerisinde atlattık. Artık, işimize gücümüze bakmalıyız. Piyasalar bir an evvel açılmalı, sektörel canlanmayı sağlamalıyız. İnsanları bir şekilde mutlu etmemiz lazım. İşler iyi olursa, esnaf arkadaşlarımız iş üretebilirlerse mutlu olurlar, mutlu olurlarsa daha çok üretirler. Toplum olarak huzurlu ve mutlu oluruz. Herkesin yüzü güler. Bizim amacımız da bu. bu süreçte hükümetimiz, vergi borçlarını ödeyemeyen mükelleflere önemli kolaylıklar sağladı. Bu imkanı özellikle esnaf ve sanatkar teşkilatlarımıza sağlayan hükümetimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz." dedi.

6736 sayılı Kanuna göre  borçlarını yapılandıran mükelleflerin 2. taksitlerini ödemeleri konusunda hatırlatma toplantısında bir konuşma yapan Ankara Vergi Dairesi Başkan V. İlhan Karayılan,  6736 Sayılı Kanunun getirdiği imkanları anlatarak, 6770 Sayılı Kanunla getirilen hakları anlattı. Karayılan, yapılandırmaya hassasiyet gösterilmesinin önemini vurguladı.

6736 Sayılı Kanunun Getirdiği İmkanları sıralayan Karayılan, "Yapılandırma ile vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükünün azaltılması, borçların taksitler halinde ödenebilmesi, vergi ihtilaflarının sonlandırılması,  devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilmesi, geçmiş yıl beyanlarının artırılması yoluyla vergi incelemesine muhatap olunmaması, daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi, işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi  amaçlanmıştır." diye konuştu.

Karayılan, Kanuna başvuru süresinin  25 Kasım 2016 tarihinde sona erdiğini belirterek, "Kanun hükümlerinden yararlanan vatandaşlarımıza, yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeme imkanı verilmiştir. Yapılandırılan tutarların peşin veya ilk taksit ödeme süreleri de 30 Kasım 2016 tarihinde sona ermiştir. Bazı vatandaşlarımızın, Kasım 2016 ayında ödemelerini yapmamaları nedeni ile kanundan yararlanma hakları sona ermiş, ancak kanuna eklenen geçici bir madde ile kendilerine son bir  imkan verilmiştir." diye konuştu.

Konuşmasının devamında 6770 Sayılı Kanunla Getirilen Haklar hakkında bilgilendirme yapan Karayılan, "6736 sayılı Kanuna 6770 sayılı Kanunla eklenen geçici 2'nci madde; 27/01/2017 tarihli ve 29961 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir." diyerek, 6770 Sayılı Kanunla Getirilen Haklar ile ilgili şunları aktardı: "Yapılandırılması ihlal olan borçlular, ödemeleri gereken taksit tutarlarını geç ödeme zammı ile birlikte 31.05.2017 tarihine kadar ödeyebilecektir. Böylece Kanundan yeniden yararlanma imkanına kavuşmuş olacaklardır. Ayrıca, kanun kapsamında peşin veya taksitli ödeme seçeneklerini tercih ederek yapılandırılan tutarları ödemeyen borçlular Mayıs 2017 ayı sonuna kadar ödemelerini peşin yaptıkları takdirde peşin ödeme indiriminden yararlanabileceklerdir. 6736 sayılı Kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri 4 er ay uzatılmıştır. Cari dönem ödeme şartını ihlal eden mükellefler, cari dönem yükümlülüklerini Mayıs 2017 sonuna kadar yerine getirerek ya da çok zor durum halini ortaya koyan tecil başvuruları ile Kanundan yararlanmaya devam edeceklerdir."

Yapılandırılmış borcun cep telefonundan bile ödenebileceğini ifade eden Karayılan, verginin ödenmesi ve bilgilendirme yapmak noktasında çok seçenekli çalıştıklarını, bu konular üzerinde çok hassas olduklarını da sözlerine ekledi.   

Karayılan, toplantının soru cevap bölümünde Oda Başkanı ve yöneticilerinin yapılandırma ve kendi sektörleri için özel durumları ile ilgili sorularına da yanıt verdi.

Toplantı soru cevap bölümünün ardından sonra erdi.