1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ankaralı Yazarın Ayancık Sevgisi !

Ankaralı yazarın Ayancık sevgisi !

Emekli Hava Astsubay Mustafa Kılıç’ın ilk görev yeri Ayancık’ta kendi yaşadıklarından izler taşıyan “Ayancık / Benim İlk Aşkım” adlı kitabı raflardaki yerini aldı.
Emekli Hava Astsubay Mustafa Kılıç, Sonçağ Yayıncılık tarafından yayınlanan “Ayancık / Benim İlk Aşkım” adlı kitabı ile Ayancık’a vefa borcunu ödemek istediğini ifade ediyor.
Havacılık Tarihi Araştırmacısı Yazar Emekli Hava Astsubay Mustafa Kılıç, unutamadığı ilk görev yeri Ayancık için bir kitap yazdı. Kılıç, “Belleğimde nasıl bir yer etmişse, sevinçlerimin, ümitlerimin, gençliğimin 5 yılının güzel anılarla geçtiği Ayancık’ı hiç unutamadım. Bana mutlu ve nostaljik çok güzel anlar yaşatan Ayancık yıllarımı kaleme aldığım ‘Ayancık Benim İlk Aşkım’ kitabımı okurla paylaşmak, geleceğe aktarmak benim için büyük bir mutluluk oldu.” diyor.
Yazar Kılıç, Ayancık kitabını yazarken Ayancık’ta yaşadıklarından beslendiğini belirterek, kitabı yazmaktaki amacını ise şöyle açıklıyor: “Hava Astsubay olarak, 30 Ağustos 1978 günü düzenlenen törenle rütbelerimi takmıştım. Artık ben de çok sevdiğim havacılık camiasının bir ferdiydim. Kollarımda altın sarısı parlayan ve sanki beni istediğim her yere götürecekmiş gibi hissettiren rütbelerimle gurur duyuyordum.
Mesleğe yeni başlayan bir astsubay olarak ilk birliğim, Sinop / Ayancık Hava Radar Mevzi Komutanlığı oldu. Beş yıl kaldığım Ayancık’ta hem asker olarak hem de küçük bir kasabada yaşadıklarımdan yola çıkarak biriktirdiklerimi 41 yıl sonra bu anı kitabında paylaşmak istedim. Çünkü Ayancık’a olan sevgim ve mesleğime olan saygımı unutulmaz yapmak, Ayancık’a vefa borcumu ödemek istiyordum. İşte bu anı kitabı o güzel beş yılı içinde barındırıyor.”
Havacılık Tarihi Araştırmacısı-Yazar Mustafa Kılıç’ın 2017’de yayınladığı “Son Tayyareci” ile 2008'de yayınlanan "THK-13 Uçan Kanat" adlı 2 kitabı daha bulunuyor. Kılıç’ın havacılık üzerine yapılacak çalışmalara kaynaklık edecek farklı konularda kitap çalışmaları ise devam ediyor.