ANKESOB Oda Başkanları İstişare-Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Başkan Mehmet Yiğiner, esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlara çözüm üretilmesine yönelik olarak çalışmalara kararlılıkla devam edileceğini ifade etti.
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ankesob'un Önemli Toplantısı Yapıldı

ANKESOB'un önemli toplantısı yapıldı

ANKESOB Oda Başkanları İstişare-Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan Başkan Mehmet Yiğiner, esnaf ve sanatkarların yaşadığı sorunlara çözüm üretilmesine yönelik olarak çalışmalara kararlılıkla devam edileceğini ifade etti.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) İstişare-Eğitim ve Değerlendirme Toplantısı, Oda başkanlarından oluşan geniş bir katılımla Afyon Oruçoğlu Termal Otel'de gerçekleştirildi.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda esnaf ve sanatkarların sorunları gündeme getirilerek, çözüm önerilerinin ortaya konulmasına yönelik değerlendirmeler yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından yaptığı konuşmada ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, göreve geldikleri günden bugüne esnaf ve sanatkarlar için faaliyetlerini  etkin bir şekilde aralıksız sürdürdüklerini, esnaf ve sanatkarın yaşadığı sorunlara çözüm üretilmesine yönelik olarak çalışmalara kararlılıkla devam edileceğini ifade etti. Son dönemde esnaf ve sanatkara yönelik olarak gerçekleştirilen hizmetler hakkında paylaşımda bulunan Başkan Yiğiner, yapılacak çalışmalar hakkında da bilgilendirme bulundu.

"ŞAMPİYON ANKARAGÜCÜ HAK ETTİĞİ YERE GELECEKTİR"

Başkan Yiğiner, Oda Başkanlarını selamlayarak başladığı konuşmasında toplantı öncesi  Ankaragücü'nün şampiyonluğuna yönelik gerçekleştirilen bir sinevizyon sunumundan dolayı teşekkür ederek, "2016-2017 Sezonu Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup Şampiyonluğumuz Ankaragücü camiamıza ve Ankara'mıza hayırlı uğurlu olsun. Bileğimizin gücüyle ve alnımızın akıyla şampiyon olduk.  Bundan sonra da üzerimize düşen ne varsa yerine getirmek için çalışacağız. Ankaragücü her türlü zorluğu aşarak hak ettiği yere mutlaka gelecektir. Ankaragücü Ankara'nın takımıdır. Ankaragücü manevi değeri olan bir kulüptür. Bizler Atamızdan bize miras kalan bu büyük takıma, Ankara'nın markası Ankaragücü'ne sahip çıktık. Allah Ankaragücü'ne destek olanlardan razı olsun." dedi.

Konuşmasının devamında esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak önemli hizmetler gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Yiğiner şöyle devam etti:

TAŞ BİNA'NIN RESTORASYONU DEVAM EDİYOR

"Ulus'taki Taş Bina'nın başlayan restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Bu restorasyon çalışması sürecinde yıllarını vermiş değerli mimarlarla çalışıyoruz. Restorasyon çalışmasını da aldığımız raporlarla en iyi şekilde takip ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda Taş Bina'ya yerleşeceğiz. Buradan esnaf ve sanatkarlarımıza en iyi hizmeti en iyi şartlarda vermeye devam edeceğiz.

"ANKARA OLARAK ÖRNEK BİR TEŞKİLATIZ"

Biz Ankara'da yaşıyor, Ankara'nın ekmeğini yiyoruz. Oda Başkanları olarak Ankara esnaf ve sanatkarlarına hizmet etmek için seçildik. Bizler görevlerimizi layıkıyla yerine getirmeliyiz ve  birbirimize özellikle saygı göstermek zorundayız. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz. Birbirimizi sevmeliyiz, birbirimize sahip çıkmalıyız, birbirimizi kucaklamalıyız. Türkiye'de Ankara esnaf sanatkarlar teşkilatı kadar sorunsuz bir teşkilat yok. Elhamdülillah huzurluyuz. Allah huzurumuzu bozmasın, daim etsin.

PİYASALARDAKİ DURGUNLUK BİR AN ÖNCE DÜZELMELİ

Yaklaşık son bir yıldır esnafımız çok sıkıntı çekti. Siftahsız dükkan kapatan esnafımız var. Kazancı olmayan esnaftan haliyle aidat almakta zorlanırsınız. Dolayısı ile aidat alamayan odadan bizim katkı payı alma şansımız da olmaz. Referandum sürecini de geride bıraktık. Kazanan demokrasi oldu. Artık önceliğimiz ülkemizin ekonomisi olmalı, üretimi artıracak  önlemler olmalı. Üretim ve büyüme birinci önceliğimiz olmalıdır. Yatırımların hızlandırılması için bürokratik engeller azaltılmalıdır. Piyasaların bir an önce düzelmesi lazım. Dolar ve euro son günlerde biraz düştü.  İnşallah memleketimize istikrar getirir.  Memleketin huzura, istikrara ihtiyacı var. Huzur ve istikrar ortamında esnafımız, halkımız kazanır. İnsanlar kazanmayınca üretemez, mutlu olamaz. Mutlu insanlar başarılı olur. Kazanan, çalışan insan, ürettiğinin karşılığını alan insan başarılı olur, huzurlu ve mutlu olur. Sonuçta toplum mutlu olur. İnşallah en kısa zamanda piyasalar eski canlılığına, hareketliliğine kavuşur.

"ŞEHİRLERİN MERKEZİNE AVM'LER YAPILMAMALI"

Türkiye genelinde baktığımız zaman Ankara alışveriş mağazalarının yoğunluğu ile dikkat çekiyor. Ankara'ya gezmeye gelenler AVM'lere geliyor. Bu işlerin değişmesi lazım. Ankara'da AVM kültürü bir kenara bırakılmalı. Şehirlerin merkezine AVM'ler yapılmamalı. Esnaf  ve sanatkarlarımızı bitirme noktasına getiren AVM'ler için bir an önce harekete geçmemiz  gerekiyor. Bununla ilgili çalışma yapmamız lazım. Bunu başarırsak esnafımız daha rahat nefes alır. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen teşkilat olarak emin olun büyümemiz engellenemez. Profesyonel gitmemiz lazım. Odaları yaşatarak, güçlendirerek devam etmemiz lazım. Her türlü şartta esnaf ve sanatkarımızı ayakta tutmamız lazım. Onun için sıkıntısı olan, problemi olan  oda başkanlarımız bizlerle her zaman paylaşsın, diyaloga geçsin. Maddi manevi her zaman yanınızdayız. Ankara'da aidiyet, değerlilik duygusuna ivme kazandırmalıyız.

ZORUNLU TRAFİK POLİÇESİNDE FİYATLAR DÜŞTÜ

Sorunlarımızı çözmek birlik ve beraberlik içinde olmakla mümkündür. Taksi ve ticari araçlarını değiştirmek isteyenler Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemiyor.  Şoför esnafına ÖTV’siz araç yenileme imkanı getiren düzenleme ile çok önemli bir vergi avantajı sağlandı. Bizim de aylardır devam eden çalışmalarımız neticesi sonrasında zorunlu trafik sigortasında milyonlarca araç sahibinin beklediği haber nihayet geldi. Zorunlu Trafik Sigortasında indirim başladı, fiyatlar düştü. Tavan fiyat uygulamasıyla artık sigorta şirketleri trafik sigortası kademelerine göre belirlenen tavan fiyatların üzerinde poliçe primi kesemeyecek. Yeni uygulama ile trafik sigortasında fiyatlar dışında diğer birçok önemli konuda da değişikliklere gidildi. Birlik ve beraberlik olduğu sürece bizim sırtımız yere gelmez. 8 bin liralık vergi matrahı indirimi yapıldı. Normalde 2 bin lira ödeyecek esnaf 750 lira ödedi, 750 ödeyecek esnaf hiç ödemiyor. Ankara teşkilatı olarak bütün bu yaptığımız işlerden Türkiye genelindeki tüm esnaf ve sanatkarlarımız yararlanıyor. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

AKYURT ULUSLARARASI FUAR ALANI

Akyurt'ta temeli atılan ancak geçen sürede tamamlanamayan fuar merkezi için kurulan Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi A.Ş’nin hissedarıyız.  Ankara’nın uluslararası çapta fuar alanına ihtiyacı açıktır. Çekişmelerden dolayı taraflar bir araya gelemiyor. Fuar alanının yapımının gecikmesinin nedeni olarak büyük hissadarların görüş ayrılıklarından kaynaklandığını söyleyebiliriz."

Toplantıda konuşan Oda Başkanları da sorunlarını dile getirerek, çeşitli konularda talep, görüş ve değerlendirmelerde bulundu. 

Çamlıdere Ulaştırma Hizmetleri Odası Başkanı Bekir Özdemir, Ankaragücü'nün şampiyonluğunun hayırlı ve mübarek olmasını diledi. Özdemir, "Ankaralılar olarak Ankaragücü'nü  koruyup yaşatmak görevimizdir, boynumuzun borcudur. Mehmet Başkanımızın ve Ankara'nın  en köklü spor kulübü olan  Ankaragücü'nün her zaman yanında olacağımızı belirtmek isteriz." dedi. Meslekte 61 yılı doldurduğu  için mutlu olduğunu söyleyen Özdemir, Başkan Yiğiner ve ANKESOB Yönetim Kurulu Üyelerine kendisine takdim edilen "Uzun yıllardır Çamlıdere Şoför ve Nakliyeci esnafı arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı güçlendirmeniz ve üyelerinizin ekonomik hak ve menfaatleri ile mesleğinizin gelişmesine sağladığınız önemli katkılarınızın anısına" yazılı teşekkür plaketi için teşekkür etti.

Toplantının devamında ayrıca, TRT (E) Spikeri Cahit Maaç tarafından "Etkili Konuşmanın Anahtarları" konulu bir sunum gerçekleştirdi. Maaç, "Konuşma sürekli bir düşünme alış verişidir. Konuşma amacı olan bir yolculuktur ve planlanması gereklidir." dedi.

Maaç, "Etkili ve güzel konuşma, anlatma dediğimiz olayın ve tabii ki dinlemeyle konuları süzgeçten geçirebilme, muhakeme etme dediğimiz dikkati ön plana çıkartmaya kadar ve aynı zamanda da topluluğun önüne çıktığımızda heyecan yaşamadan söyleyeceklerimizi çok rahat söyleme konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar var. Etkili ve güzel konuşma sanatı; duygu ve düşünceleri doğru ve üslubuna uygun olarak anlatmak için sesin uyumunu, söylenişini, hecelerin uzunluğu, kısalığı ve vurguları bakımından doğruluğu; jesti, mimiği, takınılacak tavırları yerinde ve güzel kullanma sanatıdır." diye konuştu.

Etkili ve güzel bir konuşmanın ardında dinleyicisini düşünerek hazırlık yapmış iyi bir konuşmacının olduğunu vurgulayanMaaç, "Çirkin ses yoktur, eğitimsiz ses vardır ve herkes bunu en güzel şekilde kullanabilme şansına sahiptir. Sesimizi güzel kullanacağız ve onu kullanırken nefes dediğimiz olayı yani diyaframı da çok iyi kullanmamız gerekir. Eğer onu yapamıyorsak cümlelerimiz kesik kesik olacaktır. Ondan dolayı da etkileri düşük olacaktır." ifadelerini kullandı.