1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Aski’Den 3 Yılda Yatırım 1.1 Milyar

ASKİ’den 3 yılda yatırım 1.1 milyar

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ASKİ Genel Müdürlüğü’nün 2014 yerel seçimlerinin ardından son 3 yılda Ankara geneline 1.1 milyar TL’lik altyapı ve üstyapı yatırımı gerçekleştirdiğini bildirdi

Başkan Gökçek, "Merkeze ne yapılıyorsa, kırsalda mahallelerimize de onu yapıyoruz. 2014 yerel seçimleriyle hizmet alanına dahil olan ilçeler başta olmak üzere, Ankara'nın tamamında, tam da söz verdiğimiz gibi yatırımlarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz" dedi. İlçelerin ve mahalle statüsüne dönüşen köylerin öncelikle acil altyapı ve üstyapı ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Başkan Gökçek, ASKİ'nin çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: "Yerel seçimden bugüne kadar son 3 yılda, Ankara geneline toplam 1868 kilometre altyapı şebekesi döşedik. Ankara geneline 1152 kilometre içme suyu hattı döşedik. Gerede suyunun Çamlıdere Barajı'na getirilmesiyle, bu barajda önemli bir su potansiyeli oluşacak. Bu suyu Ankara'ya aktarabilmek için Çamlıdere Barajı ile İvedik Arıtma Tesisi arasına ana isale hat inşa edildi. Nüfusu artan Yenikent'in içme suyu ihtiyacını karşılamak için de bir ana isale hattı döşedik. Yine aynı şekilde Haymana Türkşerefli ile Temelli Gecekondu Önleme Bölgesi arasına, ihtiyaçları karşılamak için ana isale hattı yapıldı. Çubuk'in kurak dönemlerde su sıkıntısı çekmemesi için Kavşakkaya Barajı ile Çubuk Barajı arasına da 16 kilometrelik hat döşedik. Bu hat, çift taraflı iki baraj arasında su takviyesi yapabiliyor. Ankara'ya su sağlayan İvedik İçmesuyu Arıtma Tesisimizin çıkışında, İvedik P1 Pompa İstasyonu arasına ömrünü doldurmuş beton borular, çelik borularla yenilendi. Tamamı büyük çaplı ana isale hattı borusu olan toplamda 74 kilometre uzunluğunda. 503 kilometre atıksu, 136 kilometre yağmur suyu şebekesi döşendi. Yağmur sularının uzaklaştırılması ve sel riskinin önlenmesi amacıyla şehrin ihtiyacı olan 457 yere geniş ızgara yerleştirildi. 2770 metrelik, kapalı kesit dere ıslahı yapıldı."

2 HİDROELEKTRİK SANTRALi YAPILDI
Başkan Gökçek, Ankara'nın merkez ilçelerinde oturmuş bir altyapı ve üstyapı olduğunu, ancak buralarda da genişletme ve yenileme çalışmalarının titizlikle devam ettiğini söyledi. Hizmet alanında tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda üstyapı çalışmaları yapıldığını belirten Başkan Gökçek, son 3 yılda 10 milyon 780 bin TL maliyetle, biri Kavşakkaya-Çubuk Barajı arasına, biri de Tatlar Arıtma Tesisi çıkışına olmak üzere 2 hidroelektrik santrali (HES) yapıldığını bildirdi.