1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Başkent'teki Sıcak Hava Parkları Hareketlendirdi

Başkent'teki sıcak hava parkları hareketlendirdi

Sıcak havaları ve hafta sonunu iyi bir şekilde değerlendirmek isteyen başkentliler park ve bahçeleri doldurdu. Kimi ağaç gölgesinde ailesiyle, kimi arkadaşıyla sohbet ederek, kimi köpeğini gezdirerek, kimi yürüyüş yaparak, kimi de mangal başında yer tutarak geçiriyor zamanını. Başkent’in dört bir tarafında özellikle çocukların oyun alanları haline gelen parklar eğlence yerleri oldu. Aileleri ile parklara akın eden çocuklar patent yaptı, bisiklet sürdü ve top oynadı. Özellikle ağaç gölgelerini dolduran vatandaşlar, hem eğlencenin hem de serinliğin tadını çıkardı.

Başkentin göbeğinde yer alan Kurtuluş Parkı ise her gün yüzlerce başkentliyi ağırlıyor. Yürüyüş yolu bulunan, içerisinde çocuklar için park da bulunan Kurtuluş Parkı, dinlenme alanları, yemyeşil ağaçları ve çimenler ile sıcak havalarda Başkentlilerin nefes almasını sağlıyor. Ankara’nın en eski parkları arasında yer alan ve Atatürk zamanında yapıldığı söylenen, içerisindeki ağaçların ise 50-60 yıllık ağaçlar olduğu belirtilen Kurtuluş Parkı, Ankara’nın gözde mekanları arasındaki yerini koruyor. 110 bin m2’lik alana sahip olan Kurtuluş Parkı’nda yetişkinlerden çocukların vakit geçirebileceği alanlar da bulunuyor. Birçok dinlenme alanı bulunan, çocuk parkına sahip olan ve yürüyüş alanının da bulunduğu parkta Başkentliler gönüllerince vakit geçiriyorlar.

METEOROLOJİ’DEN UYARI, ANKARA’DA SICAKLIK 36 DERECEYİ GÖRDÜ

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre, doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun büyük bölümü sağanak yağışların etkisi altında. Diğer bölgeler ise az bulutlu ve açık bir gün geçirecek. Sıcaklıklarda önemli bir değişiklik beklenmezken, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Afyonkarahisar ve Uşak’ın kuzeyi, Kütahya, Giresun ve Trabzon’un iç kesimleri, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli eseceği tahmin ediliyor.

İstanbul °C, 33°C az bulutlu ve açık-Ankara °C, 36°C az bulutlu-İzmir °C, 36°C az bulutlu ve açık- Antalya °C, 33°C az bulutlu ve açık- Zonguldak °C, 28°C az bulutlu-Trabzon °C, 29°C- parçalı ve zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak yağışlı- Erzurum °C, 27°C parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı- Diyarbakır °C, 40°C az bulutlu ve açık.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile birlikte Edirne’de termometreler 36 dereceyi gösterdi.Aşırı sıcağın olduğu saatlerde cadde ve sokaklar boş kaldı. Vatandaşlar sıcaktan korunmak için şemsiye ile gezdi.

AŞIRI SICAKLAR, SOKAKLARIN BOŞ KALMASINA NEDEN OLDU

Hava sıcaklıklarının artması ve okulların tatil olmasıyla birlikte kent merkezinde insan ve araç trafiği de yavaşladı. Hafta sonu olmasına rağmen kimse evinden çıkmadı. Dışarıda çalışanlar buldukları gölgelerde dinlenirken, birçok kişi de şemsiye ile güneşten korunmaya çalıştı.. Uzmanlar özellikle 12.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Uzmanlar, sokağa çıkmak zorunda kalanların ise açık renkli kıyafetleri tercih etmesini ve bol sıvı tüketmesini önerdi.

NORMALLEŞME İLE BİRLİKTE YOĞUNLUK ARTTI

Normalleşme ile birlikte yoğunluğun daha çok arttığını belirten 65 yaşındaki Ahmet Yılmaz, “Birkaç aydır dışarı çıkamıyorduk. İçerde iyice bunalmış durumdaydık. Korona virüse bir de yaz sıcaklıkları eklenince evde kalamaz olduk. Parklar biz yaşlılar için en ideal yerler. Hem serin hem de rahat nefes alabileceğimiz yerler. Elimden geldiği kadar zamanımın çoğunu Kurtuluş Parkı’nda geçiriyorum. Çünkü doğal bir havası da var ve evim buraya çok yakın. Eve gidip bir şeyler yiyip geri dönüyorum. Çünkü havalar ciddi derece de ısında evde akşama kadar beklememiz mümkün olmuyor. Sıcaklıktan bunalıyoruz. Serin alanda sosyal mesafeyi koruyarak yazı geçirmeye çalışıyoruz. Çünkü Ankara’nın sıcaklık konusunda başka bir alternatifi bulunmuyor” şeklinde konuştu.

“ANKARALININ SERİNLEME ADRESİ PARKLARDIR”

Hava sıcaklıklarının özelikle son birkaç gündür 35 dereceyi bulduğunu kaydeden bir başka başkentli Ayşe Doğan, “Bu havada maskeyle  dolaşmak ciddi bir nefes ister. Hava zaten sıcak bir de maske takmak zorunda kalıyoruz. Bu sefer de nefes almak zorlaşıyor. Özellikle Kurtuluş Parkı benim yaz-kış ayırt etmeden ziyaret ettiğim mekanlar arasında yer alıyor. Hem evime yakın olması hem de Ankara’nın ortasında bizim için bulunmaz nimet olmasından dolayı çok sık ziyaret ediyorum. Bulunmaz nimet dememin sebebi ise Ankara’nın her yeri taş binalarla ya da AVM’lerle dolu. Ankaralıların nefes almasını sağlayacak yeşil bir alan kalmamış vaziyette. Bundan dolayı Kurtuluş Parkı Başkent için bulunmaz nimet durumunda” diye konuştu.

KAHVALTININ ADRESİ

Havanın güneşli olmasıyla birlikte Kurtuluş Parkı’na kahvaltı yapmak için geldiğini söyleyen Emin Gönül“Yaklaşık 3 saattir buradayız ve burası çok güzel. Kahvaltımızı yaptık şimdi de sohbet ediyoruz. Büyükşehir ve Çankaya Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sıcak havalarda Ankara’da tercih edebileceğimiz yerler elbette ki parklar oluyor. Çünkü Parklar Ankara’nın alternatif yerleridir” şeklinde konuştu.

KURALLARA UYULUP UYULMADIĞINI KONTROL EDİYORUZ

Vatandaşların bu sıkıntılı süreçte rahat edebilmeleri için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalıştıklarını söyleyen Görevliler ise “Koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında uzunca bir süre evlerinde vakit geçirmek zorunda kalan vatandaşlarımız, özellikle sıcak havalarda park ve bahçelerimize yoğun ilgi gösteriyor. Vatandaşlarımızın buralara geldiklerinde rahat ve huzurlu olabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Ekip olarak buralarda sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarını denetliyoruz” dedi.

Haber : Güçlü Anadolu