1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Demetevler Karşıyaka’Nın Prestij Projesi Hızla Yükseliyor

Demetevler Karşıyaka’nın prestij projesi hızla yükseliyor

Yenimahalle Belediyesi’nin Karşıyaka Mahallesi’ne değer katacak projesi Karşıyaka Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Tesisi hızla yükseliyor. İnşaat alanında denetimlerde bulunan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Yenimahalle tarihinin en büyük bütçeli projesi olan Karşıyaka Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisi, tamamlandıktan sonra bölgenin çehresini tamamen değiştirecek” dedi.

Pazar alanı ihtiyacına çözüm getirmenin ötesinde, bölge halkına farklı hizmetler sunabilecek şekilde dizayn edilen proje ile Karşıyaka Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Tesisi, haftanın sadece bir günü değil, her günü dolup taşacak.

Yüzde 60’ı tamamlandı

Pazaryerlerini sosyal donatı alanlarına çeviren Yenimahalle Belediyesi, Karşıyaka’da inşaat çalışmalarına dört koldan devam ediyor. Yaklaşık 28 bin metrekare kapalı alana sahip olan Karşıyaka Kapalı Pazaryeri ve Sosyal Tesisi’nin yüzde 60’ı tamamlanırken, ekipler tesisi 2018’in ilk dönemine yetiştirmeye çalışıyor. İnşaat alanına giderek denetimlerde bulunan Yaşar, tesisin alışılmış pazar yerlerinden farklı olarak haftanın 7 günü vatandaşlara hizmet vereceğini kaydederek “Tesiste bay ve bayan yüzme havuzu, Türk hamamı hizmeti içeren spor kompleksi, yaz-kış  hizmet vermeye hazır mekanik havalandırmalı, teknik donanımları yüksek düğün salonları, gezi alanları ve kafeteryalar yer alıyor. Tiyatro, konser, seminer vb. olanaklara hizmet verebilecek çok amaçlı salon, gençlik merkezi, ikinci bahar lokali, etüt merkezi ve yaklaşık 150 çocuğa okul öncesi hizmet verebilecek kapasitedeki kreş yine bu özellikli proje içerisinde boy gösteriyor” dedi.

Taziye evi de olacak

Tesiste ayrıca bölge halkına "taziye evi" olarak hizmet verecek yaklaşık 200 m2’lik bir salon da  yer alacak. Özel günlerde ailelerin ihtiyacı olan toplanma, mevlit vb. etkinliklerde evlerde oluşan kalabalık ve servis hizmeti sıkıntılarına da çözüm getirmeyi amaçlayan Yenimahalle Belediyesi, vatandaşa mutfak ve servis işlerine çözüm getirecek alanları proje üzerinde özellikle planladı. 

Alışveriş sokağı konsepti

Tüm bu sosyal donatıları birbirine bağlayan dolaşım alanları, kafeterya ve dükkan planlamaları ile bir alışveriş sokağı konseptinde hazırlanacak tesiste, bu sokağın başında ve sonunda yer alan büyük meydan alanları ise her daim halka hizmet edebilecek, haftanın belirli günlerinde ise pazar alanına ev sahipliği yapacak. Böylelikle yapının bir parçası olarak tasarlanan büyük meydan alanları, bölge halkının toplanma ve sosyal aktivite alanı olarak dört mevsim hizmet verecek. 
Sosyal ve kültürel kazanım

Kapalı otopark avantajı ile pazara gelen vatandaşlar, ellerinde alışveriş torbaları ile uzun alanlar yürümek zorunda kalmadan asansörlerle direk araçlarına ulaşabilecek. Bu anlamda "Halk tipi AVM"  olarak da yorumlanabilecek yapıda verilecek hizmetler, Karşıyakalılara sosyal ve kültürel anlamda büyük bir kazanım olacak.