1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Dijital Parada Üretim Yatırımı Dönemi

Dijital parada üretim yatırımı dönemi

İlk örneği 2009 yılında piyasaya sürülen ve günümüzde yatırımcıların büyük ilgisini çeken dijital parada, üretim yatırımı dönemi de başladı. Dijital para üretimi için Başkent Ankara’da da yoğun araştırma ve girişim olduğu belirtildi.

 

Hiçbir ülkenin merkez bankasıyla bağlantısı olmayan, açık kaynak kodlu yazılımlardan oluşan, fiziki temsili olmayan dijital paralar yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor. Dünyada dijital para ile ödeme yapılabilen şirket sayısı 100 bin bandını geride bırakırken, SPK’nın yayınladığı araştırma da Türkiye’nin dijital paraya olan takibini ortaya koyuyor.

 

YENİ TREND: ÜRETİM YATIRIMI

Dijital para hakkında çalışmalar yapan Yatırım ve Dijital Para Uzmanı Ali Dinler, Ankara’da dijital para yatırımının artık üretim yatırımına doğru yönelmeye başladığını belirtti. ‘’Mining Center’’ adı verilen sistem yatırımı yapan girişimcilerin, adeta birer dijital para basımevi sahibi olduğunu vurgulayan Dinler, “Yakın zamanda komşunuz size gelip bir ‘’Mining Center’’ kurma fikrinden bahsederse kimse şaşırmasın. Yakın geleceğin yatırım aracı olarak görüldüğü için, kimi kişiler deneme yanılma yöntemiyle sistemler yapıyor, kimisi ise dünya devlerinin deneyimlerinden faydalanarak bu yatırımı yapıyor. Ankara’da da bu konuya gösterilen ilgi ve girişimcilik faaliyeti özellikle son altı ayda yoğun denilebilecek seviyelere geldi.” dedi.

 

Bitcoin, Etherium, Ripple, Litecoin, Scoin gibi para birimlerinin hızla yaygınlaştığını belirten Dinler, bu para birimlerinin üretiminin, dijital dünyanın en önemli girişimcilik ve yatırım aracı haline geldiğini belirtti.