1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Doğu Türkistan Ve Karapapaklar Keçiören’E Konuk Oldu.

Doğu Türkistan ve Karapapaklar Keçiören’e konuk oldu.

 

Keçiören Belediyesi’nin büyük ilgi gören Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nin 8.’si sınırları kaldırmaya devam ederken, Ramazan-ı Şerif’in 22. gününde Doğu Türkistan ve Karapapaklar Keçiören’e konuk oldu.

 

Kalaba Kent Meydanı’nda Çorum, Karapapaklar ve Doğu Türkistan Evlerinin açılmasıyla başlayan ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen geceye AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve 24. Dönem AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı ve Başkan Temsilcisi Münevver Özuygur, Karapapak Türkleri Birliği Genel Başkanı Seyfullah Türksoy, Çorumlu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hayri Çağır, Meclis Üyeleri, Muhtarlar, STK Başkanları ile vatandaşlar katıldı.

 

“Doğu Türkistan gönül coğrafyamızın içerisinde kanayan yaramız” diyerek başladığı konuşmasında Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak şunları söyledi; “8. Uluslararası Ramazan Etkinliklerimizde bu yıl 17 ülkeyi ağırladık. Bugün Doğu Türkistan ve Karapapaklar’a konuk oluyoruz. Artık Ramazan’ın da son 10 gününün içindeyiz, bu günler içerisinde Kadir Gecesini aramaya başlayacağız. Rabbim birlik, beraberlik, kardeşlik, barış ve huzur içerisinde Bayrama erişmeyi nasip etsin.”

 

15 TEMMUZ’DA DOSTLARIMIZI GÖRDÜK

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve 24. Dönem AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım 15 Temmuz vurgusu yaptığı konuşmasında, “Türk Dünyası ve İslam Dünyasının 15 Temmuz’da yanımızda olduğunu gördük. ABD, İngiltere, İsrail, Almanya 15 Temmuz’da karşımızda durdular. Biz de dostlarımızı daha iyi tanıdık. Türkiye daima haklının, mazlumun yanındadır. Cumhurbaşkanımız mazlumun yanında olduğunu her zaman haykırıyor, biz de bize ihtiyacı olanları asla unutmayacak, mazluma kucak açacağız.” ifadelerini kullandı. Yıldırım, kültürel faaliyetlerin geçmişle bağları güçlendirirken geleceği de sağlamlaştırdığına dikkat çekti.

 

Atayurt Doğu Türkistan’dan selam getirdiğini vurgulayan Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı ve Başkan Temsilcisi Münevver Özuygur, “Doğu Türkistan özlemimiz bitmiyor ama Türkiye’de kendi evimizde gibiyiz. Muhacir- ensar dayanışmasının en güzel örneğini sergiliyorsunuz. Gurbette olduğumuzu hissetmiyoruz, Türkiye halkına müteşekkiriz, sizleri kendi kardeşimiz gibi görüyoruz.” dedi.

 

TÜRKİYE’DE 3, DÜNYADA 10 MİLYON KARAPAPAKLI VAR

30 yıldır televizyoncu bir gezgin olduğunu vurgulayan Karapapak Türkleri Birliği Genel Başkanı Seyfullah Türksoy Türklerin yaşadığı her yere ulaşmaya çalıştığını belirterek şunları söyledi; “Türk dünyasına katkıları ve gönül coğrafyamıza kucak açtığı için Keçiören Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Ak’a çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’de 3 milyon, dünyada 10 milyon Karapapaklı var. Onlar adına hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Çorumlu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Hayri Çağır Türkiye’nin dünya mazlumlarına umut olduğunu belirttiği konuşmasında Keçiören’i daha yaşanılır bir kente dönüştüren Türk İslam Dünyası ve STK’ları buluşturan Başkan Mustafa Ak’a teşekkür ettiklerini ifade etti.

 

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a Uygur Çapanı ve Kafkas Karapapak Kaftanının hediye edildiği gecede ilk olarak sahneye Uygur Yöresel Dans Grubu çıktı. Hazar- Azerbaycan Halk Dansları Topluluğunun ardından Azeri sanatçılar söyledikleri türkülerle coşkuyu doruğa çıkardılar.

 

Azerbaycanlı sanatçı Aşık Telli Borca’nın türküleri ile keyifli anlar yaşanan gece, hediye takdiminin ardından toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.