1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Dolar Yükseliyor

Dolar yükseliyor

Dolar, enflasyonda hızlı yükselişin ardından, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl için “iki kez” faiz artırım hedefini koruduğuna ilişkin sinyal vermesi sonrası kademeli yükselişle 3.57 lirayı da aştı.

Fed’in toplantının ardından yaptığı açıklama, yatırımcıların Haziran’da bir faiz artırımı beklentilerini artırmasına neden oldu ve küresel piyasalarda dolar hafif değer kazandı.

Türkiye’de enflasyonun da yüksek çıkması sonrası 3.52 liradan tırmanışa geçen dolar, yeni güne 3.57 liranın da üzerinde başladı ve 3.5777 liraya kadar çıktı. Enflasyon öncesi 3.85 lira düzeyine kadar çekilen euro da yeni günde 3.9287 lira ile 3.93 liraya dayandı.

Fed’in iki günlük toplantısı sonrası, Çarşamba akşamı yapılan açıklamada, birinci çeyrek ekonomik büyümedeki zayıflamanın geçici olduğu, işsizlikteki azalmanın süreceği ve bu yıl iki kez daha faizleri artırma hedefinin korunduğu belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları Nisan ayında yüzde 1.31 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 11.87 ile dokuz yılın en yüksek düzeyine yükseldi.