1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Döşemeci Esnafı, Sünger Temin Etmekte Zorlanıyor

Döşemeci esnafı, sünger temin etmekte zorlanıyor

Döşemeci esnafı, sünger temin etmekte zorlanıyor

Sünger fiyatlarına sürekli gelen zamlar, Ankara'da Siteler esnafını zorda bıraktı...

Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali İhsan Bostan, başta sünger olmak üzere, Petrokimya ürünlerine gelen aşırı zamların tüm ülkede olduğu gibi, Siteler döşemeci esnafını da çok zor koşullar altında üretim yapmaya zorladığını söyledi.

Oda Başkanı Bostan, "Sünger üretiminde kullanılan TDI hammaddesi temininde sıkıntı yaşayan sünger üreticileri, 2016 Eylül ayından itibaren fiyatlarını artırmaya başladı. Ekim-Kasım ayları içerisinde yüzde 50’lere ulaşan fiyat artışları 2017 yılı içinde de katlanarak büyüdü ve yüzde 110’lara kadar ulaştı. Sünger fiyatlarındaki artışlar ve belirsizlik Siteler'deki koltuk imalatçılarını zor durumda bıraktı. Başta sünger olmak üzere koltuk döşemesinde kullanılan petrokimya ürünlerine arka arkaya gelen zamlar, günlük fiyat uygulaması, hammadde temininde yaşanan sıkıntılar, üreticilerin gelen taleplere cevap verememesi Siteler döşemeci esnafı için çok büyük sıkıntıları beraberinde getiriyor. Esnafımız bu durumdan son derece endişeli.” açıklamasında bulundu.

Bostan, “Sektör olarak yeni düzenlemeyi açıkçası bekliyorduk. Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, düzenlemenin sabit kalması için yetkililerle yoğun olarak görüşüyoruz. Sektörün yüzde 8 ile çok ciddi bir atılım içine gireceğini biliyor, ihracatımızın ve istihdamın artması ile birlikte de dış ticarette önemli bir katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Şadi Başar ise; “Gerek sünger üreticileri ile gerekse yetkililer nezdinde yaptığımız girişimlerimizle hammadde sorununun çözülerek, sünger fiyatlarında tekrar istikrarın sağlanmasını bekliyoruz. Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen; mobilyada KDV indiriminin Ekim ayına kadar uzatılmasından oldukça memnunuz. KDV düzenlemesi mobilya sektörünü olumlu yönde etkiliyor ve kayıt dışı satışların azalmasını sağlıyor. Yeni düzenlemenin mobilya sektörün 2017 yılında büyümesinde önemli katkı sağlayacağını tahmin ediyoruz. Döşemeciler Odası olarak KDV indiriminin uzatılması yönünde yaptığımız girişimlerin karşılık bulmasından son derece memnunuz. Koltuk satışlarının önemli ölçüde artmasında bu kararın alınmasında önemli bir rolü bulunuyor. Koltuk döşemesinde kullanılan kumaş, deri, elyaf ve polyaf gibi ana hammaddelerin KDV oranı zaten yüzde 8 idi. Mobilyada KDV oranının yüzde 8 olarak kalıcı hale getirilmesi için çalışıyoruz.” diye konuştu.