1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Emlak Danışmanı Ulusal Yeterlilik Esasları Belirlenecek

Emlak Danışmanı Ulusal Yeterlilik esasları belirlenecek

TEMFED ile MYK arasında Emlak Danışmanı (Seviye 4) Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü İmzalandı. TEMFED Genel Başkanı Hacı Ali Taylan, yakın süreçte hayata geçecek ve zorunlu hale gelecek olan Emlak Danışmanlığı Yasası öncesi Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)  ile Emlak Danışmanlığı Ulusal Meslek Standardı hazırlanmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandığını söyledi.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED)  ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında Emlak Danışmanı (Seviye 4)  ulusal yeterliliğinin hazırlanması amacıyla  işbirliği protokolü imzalandı.

Ankara Ticaret Odasında gerçekleştirilen imza törene Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Sayın Hacı Ali Taylan ile Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan ve Federasyon  yöneticileri, çeşitli illerden Emlak Odaları ve Dernek Başkanları katıldı.

"MESLEĞİMİZ İÇİN BİR MİLATTIR"

İmza töreninde bir konuşma yapan Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu  Genel Başkanı ve  Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hacı Ali Taylan, "15 Mart 2017 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK )Yönetim Kurulunda Emlak Danışmanlığı Ulusal Mesleki Standardı hazırlanması ile ilgili karar alınmıştır. Emlak Danışmanlığı Ulusal Meslek Standardının belirlenmesi, Emlak Danışmanlığı mesleği için bir kırılma noktası bir milattır. Bundan sonra elde edilecek kazanımların öncüsüdür. Özellikle büyüyen emlak  piyasası  sektörde düzenleme beklentisini de artırdı. Yayımlanacak standardın  uygulanmaya başlamasıyla artık kaçak emlakçıların önüne geçilecek. Her önüne gelen Emlak Danışmanıyım diyemeyecek. Sektörde olası ekonomik kayıp ve kaçakların önlenmesi, Emlak Danışmanları ve Emlak Danışmanlığı mesleğinin hak ettiği ünvan ve kariyeri kazanmasını sağlamak, hizmet kalitesini arttırmak ve mağduriyetlerin yaşanmasını engellemek adına uzun zamandır uğraşı verilen böylesine önemli bir çalışmanın sonuçlandırılmasına çok büyük katkı veren, emek harcayan her zaman yanımızda sabırla bizlere destek olan başta değerli meslektaşlarıma, MYK Başkanımız Sayın Adem Ceylan'a,  Oda ve Derneklerimizin Değerli Başkan ve Yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

MYK Başkanı Adem  Ceylan da törende yaptığı konuşmada; Emlak Danışmanı Ulusal Yeterliliğinin hazırlanarak iş piyasasının bu alanda çalışanlardan beklediği niteliklerin belirleneceğini ve bu nitelikleri ölçecek şekilde sınav ve belgelendirme faaliyetlerinin yürütüleceğini ifade etti. Ceylan, yapılacak çalışmaların mesleğini başarı ile icra edenlerin belirlenmesinde ve istihdamında önemli olduğunu vurguladı.

Emlak danışmanlığı alanında yaşanılan sorunların altını çizen Ceylan, bu sorunların asgariye indirilmesi için hazırlanacak ulusal yeterliliğe uygun eğitim almış ve belgelendirilmiş kişilerin mesleklerini icra etmelerinin gerektiğinin altını çizdi. Bu sayede, emlak danışmanlığı süreçlerinde hizmet kalitesinin ve müşteri memnuniyetinin artacağına değinen Ceylan, TEMFED ile yapılan işbirliği protokolünden ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi.