1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Emlakçılara 'kentsel Dönüşüm' Anlatıldı

Emlakçılara 'Kentsel Dönüşüm' anlatıldı

EPA Emlak Pazarlama A.Ş. ve Zingat.com işbirliğiyle “Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Sorunları ve Cözümleri” konulu bir panel düzenlendi. Panele katılan emlak sektörünün temsilcilerine yasal mevzuat ve işleyiş konularında bilgi verildi.

EPA Emlak Pazarlama A.Ş. ve Zingat.com tarafından Ankara’da ilk kez kentsel dönüşüm ve yasal mevzuat konulu bir panel düzenlendi. Crowne Plaza Oteli’nde, üst düzey konuşmacıların katılımıyla düzenlenen ve inşaat ve emlak sektöründeki aktörlerin güncel mevzuat ve işleyiş konusunda bilgilendirildiği “Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Sorunları ve Cözümleri” konulu panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

PROGRAMA YOĞUN KATILIM OLDU

Panele, Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Songül Yeşilçimenli, Gayrimenkul Hukuk Uzmanı Kudret Çöçü, Kentsel Dönüşüm Müteahhidi ve EPA Emek & Bahçelievler Temsilcisi Gökhan Demirtaş,  Zingat.com Türkiye Satış Direktörü Tolga Nayan konuşmacı olarak katıldı.

ÇÖÇÜ, EMLAKÇILARI BİLGİLENDİRDİ

Programın açış konuşmasını yapan Gayrimenkul Hukuk Uzmanı Kudret Çöçü, kentsel dönüşüm sürecinde yaşanabilecek hukuksal sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili bir konuşma yaptı. Çöçü, “Kentsel dönüşüm süreci aslında insanların kafalarında büyüttüğü kadar bir sorun değildir. Ruhsal bir süreçtir. İnsanların anlaşabilmeleri sürecidir. Emlakçılar olarak ne yaparsanız yapın, öncelikle insanlarla anlaşmayı sağlayın. Anlaşma sağlamadan işin içine girerseniz, sorun yaşayabilirsiniz. Süreç sizin kontrolünüzün dışına çıkabilir” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Çöçü, doğru bildiğimiz bir çok şeyin yanlış olduğuna da dikkat çekerek, riskli binada vatandaşlardan bir tanesinin başvurusunun yeterli olacağını, 3’te 2 çoğunluğun aranmadığını belirtti.  Çöçü, “Binada yapılacak bir tadilatta arsa payının az olması bir avantajken, kentsel dönüşümde ise arsa payının fazla olması bir avantajdır” diye konuştu.

SORU CEVAPLA DEVAM ETTİ

Alanında uzman panelistlerin kentsel dönüşüm süreciyle ilgili yaptığı konuşmalarda, son yıllarda ülkemizde hızlı ivme kazanan Kentsel dönüşüm projelerinde (Kamusal veya Özel Projelerde) karşılaşılan sorunlar ve çözümleri ele alındı. Son güncel mevzuat konusunda katılımcılar bilgilendirildiği panelde, emlak sektörünün temsilcileri de sorularına cevap aradı. Panel günün ilerleyen saatlerine kadar sürdü.