1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Etimesgut Belediyesi Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Devam Ediyor

Etimesgut Belediyesi kültür ve sanat etkinlikleri devam ediyor

ŞEYH EDEBALİ ETİMESGUT'TA TANITILDI

Etimesgut Belediyesi, Kırşehir Mucurlular Derneği ve İnaç Köyü Şeyh Edebali Derneği tarafından "Şeyh Edebali'yi" tanıtma programı düzenlendi. Her yıl geleneksel olarak Mucur'un İnaç Köyü'nde düzenlenen programa bu yıl Etimesgut Belediyesi Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi ev sahipliği yaptı.

Programa Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Kırşehirliler Vakfı Genel Başkanı Bekir Onan, Mucurlular Derneği Başkanı İzzet Güner, İnaç Köyü Şeyh Edebali Derneği Başkanı Mahmut Kayaoğlu, Ahilik Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Ceylan ve çok sayıda davetli katıldı.

TARİHİMİZİ YETERİ KADAR BİLMİYORUZ
Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, şeyh Edebali gibi değerli insanı Etimesgut'ta anmaktan, yakından tanımaktan ve tanıtmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Ne yazık ki yaşadığımız şehirlerimizin tarihini tam anlamıyla bilmiyoruz. Tarihi değerlerimizi yeteri kadar tanımıyoruz. Bu tür etkinliklerle tarihimizi en doğru şekliyle gelecek nesillere aktarmaya gayret ediyoruz" dedi. Demirel,  Şeyh Edebali'nin fikirleri Osmanlı Devleti'nin kuruluşundaki önemine de işaret etti.

OSMANLI'NIN FİKİR BABASI
Programda söz alan konuşmacılar Şeyh Edebali'yi bütün yönleriyle anlattılar. Kazım Ceylan, Şeyh Edebali'nin etkisiyle Osmanlı Devleti'nin temelinde Ahilik Teşkilatı'nın olduğunu belirterek,  Şeyh Edebali ve diğer ahilerin cihan devleti Osmanlı'nın temellerini attığını ifade etti. Ceylan, Şeyh Edebali sayesinde bütünüyle Anadolu'da yaygın olan Ahi Teşkilatları'nın Osmanlı'ya her açıdan büyük destek verdiğini ifade ederken, İzzet Güner de Osmanlı'nın fikir babasının Şeyh Edebali olduğunun altını çizdi.

Programa emeği geçenlere plaket takdim edildi. Kırşehir Ustalar ve Müzik Topluluğu'nun Kırşehir türküleriyle program sona erdi.

BENZER HABERLER