1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Etimesgut'ta Festival Coşkusu Sürüyor

Etimesgut'ta festival coşkusu sürüyor

Etimesgut Belediyesi'nin düzenlediği 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nde 3. gün heyecanı yaşandı. Yavru vatan Kıbrıs, Çorum ve Kırşehir, folklorü, müzikleri, yöresel lezzetleri, el emeği göz nuru eserleriyle festivalde sahne aldı. Gecenin finalinde Gökhan Tepe başkentlileri coşturdu.

Türk Beyleri Kent Meydanı'nda düzenlenen festivale Akparti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Çorum ilçe belediye başkanları ve dernek başkanları ile 80 bini aşkın başkentli katıldı.

KIBRIS FOLKLORÜ
Festivalde önce KKTC Büyükelçiliği sahne aldı. Güzelyurt Sanat Derneği Halk Dansları Topluluğu, geleneksel giysilerle Kıbrıs yöresi halk oyunlarını sahneledi. KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Kıbrıs kültürünü anavatanda sahnelemekten büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanı Ahmet Zeki Bulunç, Başkan Demirel'e Kıbrıs'ın el işi eserlerini hediye etti.

EREN BÜLBÜL UNUTULMADI
Çorum İl kültür Müdürlüğü Folklor ekibinin gösterisiyle başlayan Çorum gecesi, yerel sanatçıların konserleriyle devam etti. Yöresel Çorum kıyafetleriyle sahne alan Çorumlular, yöresel türkülerini seslendirdiler, meşhur leblebilerini de tanıttılar. Dernek başkanı İsa Çakır, Başkan Demirel'e yöresel lezzetlerden ikram etti. Hemşehrilerini yalnız bırakmayan Çorum Milletvekili ve TBMM İrade Amiri Salim Uslu, "Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren böyle güzel bir festivali düzenlediği ve Çorum kültürümüzün tanıtılmasına desteklerinden dolayı Etimesgut Belediye Başkanımız Sayın Enver Demirel'e teşekkür ediyorum" dedi. Demirel de, "Ortak değerlerimizin etrafında buluştukça, böyle bir ve beraber oldukça, bizi kimse bölemez, ayrıştıramaz" dedi.

KIRŞEHİR TÜRKÜLERİ
Festivalde Kırşehirliler de kültür ve sanatlarını sergilediler. Kırşehir gecesi renkli görüntülere sahne oldu. Halk oyunları topluluğunun gösterisi büyük beğeni toplarken, Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Abdallar Topluluğu yöresel oyunlar oynadı, Kırşehir türkülerini seslendirdi. Merhum Neşet Ertaş'ın türküleri başkenti adeta inletti. Kırşehir Dernekler Federasyonu Başkanı Hilmi Gökçınar, festivalle bir kez daha Kırşehir kültürünü başkentte tanıtma, yaşatma imkanı bulduklarını söyledi. Gökçınar, festivalin başarısından söz ederek Başkan Demirel'i tebrik etti.

  1. günün finalinde ünlü sanatçı Gökhan Tepe konser verdi. Sanatçı, şarkıları ve sahne performansı ile izleyenleri coşturdu, verdiği mesajlarla alkışlandı. Tepe, "Bu milletin birliği ve beraberliği daim olsun. Şehitlerimize rahmet diliyorum. Onları asla unutmayacağız" dedi. Tepe, konseri sırasında sahneden aşağı inerek engelli hayranlarıyla da şarkılarını söyledi.