1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Gölbaşı’Nda Hoca Ahmed Yesevi Konferansı Düzenlendi

Gölbaşı’nda Hoca Ahmed Yesevi Konferansı düzenlendi

Gölbaşı’nda Hoca Ahmed Yesevi Konferansı düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Başkan Duruay, Türkiye’ye ve dünyadaki ilime katkısını bildikleri alimlerden bir tanesinin Hoca Ahmet Yesevi olduğunu belirtti.

“Geçmişimizi bilmeden geleceğe yön verme şanşımız yok”

UNESCO tarafından 2016-2017 yılının Ahmet Yesevi yılı ilan edildiğini hatırlatan Başkan Duruay, şunları kaydetti:

“Gölbaşı Belediyesi olarak Ahmet Yesevi’nin kitabını bastırdık ve bütün genç kardeşlerimizle bunu paylaştık. Biz üzerimize düşeni bu manada yaptık ama aslolan geçmişimizi bilmeden geleceğe yön verme şanşımız yok. Bizler için en ideali, Türk İslam alimlerinin yapmış olduğu çalışmaları, Anadolu’nun İslamlaşmasında katkısı olan Ahmet Yesevi Hocamız gibi alimlerimizi bilmemiz, tanımamız ve önümüze o şekilde bakmamızdır.” 

Konferasa konuşmacı olarak katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise Gölbaşı’ndaki  gençlere Hoca Ahmet Yesevi’yi anlattıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Hoca Ahmet Yesevi, Türk tarihinde çok önemli bir şahsiyet. Türklerin müslüman olmasında rol oynamış önemli bir büyüğümüz. En önemli özelliği de İslam dinini bizlere ana dilimiz ve Türkçe ile  anlatmış bir büyüğümüz. Burada eserlerini tanıtmaya ve Hoca Ahmet Yesevi’nin Anadolu’daki takipçilerine vurgu yapmaya çalıştık.”

Konferansın ardından Başkan Duruay,  Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Yıldız’a kahve fincanı hediye etti.