1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Güdüllü Usta Geleneksel El Sanatını Yaşatıyor

Güdüllü usta geleneksel el sanatını yaşatıyor

Güdüllü bıçak ustası Erdal Atasoy, tamamen el emeği ve göz nuru bıçak imalatı ile günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bir mesleği yaşatmaya çalışıyor. Atasoy, "Bendeki bu derin merak ve sevgiden kaynaklanan istek ile el yapımı bıçak tasarımlarıma kendi bakış açımı katıyorum.” diyerek, ev hanımlarına, "Hiçbir bıçak bulaşık makinesinde yıkanmaz." tavsiyesinde bulunuyor. 

 

Bıçak ustası Erdal Atasoy, 1973 Güdül'e bağlı Akbaş Köyü doğumlu. Güdül'de, 'Güdül Bıçak'  adı altında bıçak imalatı işi yapan Erdal Atasoy, ustası olmadan mesleğe adım attığını, kendi kendini geliştirerek öğrendiği tamamen el emeği ve göz nuru bıçak imalatı ile günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş bir mesleği yaşatmaya çalıştığını söyledi.

Güdül'ün çok eski bir yerleşim bölgesi olduğunu belirten Atasoy, geçmiş dönemlerde kılıç, kama gibi işlerin Güdül'de yoğun bir şekilde yapıldığını, günümüzde ise tek imalatçının kendisi olduğunu kaydetti. 

SİPARİŞ ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

Bıçak ustası Atasoy, tamamen merak ve hobi üzerine el sanatına dayalı bıçak üretim işine başladığını ve baştan sona el yapımı üzerine çalıştığını söyleyerek, şöyle devam etti: "Sektörümüzün bu işi yapan iddialı ustalarını ziyaret ederek, çalışmalarını izledim, bu ustaları çeşitli programlar aracılığıyla takip ederek kendimi geliştirmeye çalıştım. Tarihimize ve kültürümüze çok meraklı olduğum için çok okudum, araştırdım.  Kendimi geliştirmemde yaratıcı bir kişiliğe sahip olmamım da etkisi vardır mutlaka.  Daha çok sipariş üzerine çalışıyorum. Müşterinin özel isteği üzerine tasarım ve üretimler yapıyorum. Hedefim kültürümüzü yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatımıza dayalı milli kültürümüzü bu şekilde yeniden topluma kazandırmaya çalışıyorum. Bıçak imalatı işi, el emeğine dayalı, işçilik bakımından yapımı çok uzun zaman alan, çok emek ve incelik isteyen bir iş. Geyik boynuzundan bıçak sapları tasarımlarım var. Bıçak hayatımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. İnsanların hayatını kolaylaştırmak için bıçak üretiyorum. Geleneksel tasarımlarımın yanında modern tasarım bıçaklar da yapıyorum. Kültürümüzü yaşatmanın yanı sıra koleksiyonerler için de özel bıçaklar, kamalar üretiyorum."

Güdül Salihler'de eski Türk mezarlarında ve kaya yazıtlarında bulunan Bilge Kaan Kitabe'sinden 'Av hayvanları onundur' manasını taşıyan bir sözcüğü hem eski Türk alfabesine hem de Güdül'e dikkat çekebilmek için arma olarak tüm çalışmalarında kullandığını belirtti.

"Düsturumuz; Emek en yüce değerdir, ilgiyle, bilgiyle ve sabırla sanat olur.” diyen Atasoy,  “Bir de yaptığımız ürünler can almasın. Her yaptığımız bütün ürünler insanların hayatını kolaylaştırsın. İnsanlarımız, kaybolmaya yüz tutmuş bu mesleği yaşatmaya çalışan bizleri  emeğimize değer vererek motive etsinler,  yaptığımız işe, ürünlerimize destek versinler. Çin malı ürünler piyasaya çok zarar verdi. Çin malları çoğalmaya başlayınca mesleğimize, sanatımıza olan yaklaşım ve destek azaldı. Kalitesiz çeliklerden üretilen bıçakların maliyeti oldukça düşük. Bu fabrikasyon ürünler haliyle ucuz oluyor. Bizim üretimlerimiz tamamen el yapımı ve kaliteli. Haliyle bıçak kaliteli olunca maliyeti de biraz yüksek oluyor. Vatandaşlarımız kullanışlı, uzun ömürlü geleneksel ürünlerimizi tercih etmeli." şeklinde konuştu.

"HİÇBİR BIÇAK BULAŞIK MAKİNESİNE ATILMAZ"

Atasoy, Bulaşık makinesinin bıçakların ömrünü ciddi oranda kısalttığını ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Bulaşık makinesinde kesinlikle bıçak yıkanmaz. Bıçağın sapı metal de olsa, ahşap ve plastik de olsa hiçbir bıçak bulaşık makinesine atılmaz. Bunun sebebi ise şu: Bıçağa ısıl işlemi yani bıçağa, çeliğe su verme işlemi yapıldıktan sonra bıçağın sertliğini alabilmek için menevişleme (sertlik/tokluk oranı) işlemi yaparız. Menevişlemede 150-250 derece arası sıcaklıklarda 1-2 saat bekletiriz. İşte bulaşık makinesinin de yaptığı budur. 2,5 saat 95 derecede defalarca bulaşık makinesinde yıkanan bıçak çeliğinin moleküler yapısı bozulur, metal özelliğini yitirir. Performansı düşen bıçak artık kesmez. Yapılacak işlem, bıçağı musluğun altında yıkamak. Bir bıçak hangi kalitede olursa olsun kasapların kullandığı şekilde masatlanmazsa, yani masatla bileylemezseniz hiçbir bıçaktan performans alamazsanız. Evlerde iki silindir arasına bıçağı sokup çekerek bıçak bileyleme işi bıçağın ömrünü bitirir. Onlar bıçak katilidir."

EL SANATINA DAYALI ÖZGÜN MESLEKLER DESTEKLENMELİ

Güdül Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nafiz Özyılmaz da Güdül'de el yapımı bıçak imalatını sürdüren geleneksel el sanatlarının son temsilcilerinden bıçak ustası Erdal Atasoy'un ürettiği birbirinden özel tasarım harikası sıra dışı bıçaklara müşterilerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, "Erdal Atasoy tarafından üretilen bıçaklar, Türkiye'nin dört bir tarafından yoğun ilgi görüyor. Erdal Atasoy, hem geleneksel Türk el sanatından örnekler sergiliyor, hem de bu eserlerden ilham alarak yenilerini, kendi özgün çalışmalarını oluşturuyor. Erdal Atasoy gibi ustaların desteklenmesi, el yapımı bıçakların değer bulması ve bu mesleğin geleceğe taşınması adına çok önemli." ifadelerini kullandı.