1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Hüseyin Ar: "girişimciliği Ülkemizin Kalkınması Adına Çok Önemsiyoruz"

Hüseyin Ar: "Girişimciliği ülkemizin kalkınması adına çok önemsiyoruz"

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni'nde konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, "Eğitimlere katılarak sertifika almaya hak kazanan girişimci adaylarımızın aldıkları sertifikalar vesilesiyle açacakları işyerlerinin, ilimiz, ülkemiz ve kendi ekonomileri adına hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 ANKEOB ve KOSGEB Siteler Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan 120 kursiyer, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde düzenlenen törende, 2017 yılı I. Dönem 1, 2, 3 ve 4. grupta eğitimleri başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları, ANKESOB Başkan Vekilleri Hüseyin Ar ve  Muhittin Köksal'ın yanı sıra ANKESOB Yönetim Kurulu Üyeleri Bayram Karakaş, İsmail Tarhan, Tunçay Elmadağlı, Ankara Elektronikçiler Esnaf Odası Başkanı Necati Koyuncu, ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar Ge Müdürü Erdoğan Özen ve Girişimcilik Uzmanı Derya Özilhan Şahin tarafından verildi.

Törende yaptığı konuşmada ülkenin kalkınması için girişimciliği önemsediklerini söyleyen ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, “Bugün burada 2017 yılı I. Dönem 1, 2, 3 ve 4. grup Uygulamalı Girişimcilik eğitimine katılarak sertifika almaya hak kazanan sizleri kutluyor ve  hepinizi birer esnaf-sanatkâr olarak aramıza katılmanızı can-ı gönülden bekliyoruz. Bu kapsamda ilimizde girişimcilik eğitimlerini olabildiğince düzenlemeye devam edeceğiz." dedi.

"GİRİŞİMCİLİK YENİLİK VE YARATICILIĞIN KAYNAĞIDIR"

ANKESOB Başkan Vekili Ar, girişimci adaylarına yönelik yaptığı konuşmada, "Girişimcilik, yeni işyerlerinin açılmasına ve istihdam sorunlarının çözümüne önemli katkılar sağlamaktadır. ANKESOB olarak bu eğitimleri düzenlememizin en önemli nedeni girişimcilik ruhunun oluşması ve başarılı girişimcilerin ortaya çıkarılmasıdır. Girişimciler, kuracakları yeni işyerleri ile ekonomik büyümemize katkı sağlamaya devam edeceklerdir. Girişimci dediğimiz kişi öngörü sahibi kişidir. Herkesin aynı gördüklerini farklı açıdan bakarak olaylara değişik ve getiri sağlayacak anlayışla yaklaşan kişidir. Girişimcilik yenilik ve yaratıcılığın da kaynağıdır. Böyle olunca girişimci yeni kaynaklarla, yeni teknolojilerle toplumu tanıştıran kişi demektir." ifadelerini kullandı.

Ar, şöyle devam etti: "ANKESOB olarak, girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması, sürdürülebilir esnaf ve sanatkâr işletmelerinin kurulması ve KOSGEB desteklerinin daha etkin kullanımını sağlamak amacıyla Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini başlattık. KOSGEB ile işbirliğinde planlayarak başladığımız Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde katılımcılarımızın profillerine baktığımızda, yüzde 47’sinin kadın olduğunu görüyoruz. Bu da bize göstermektedir ki, yaklaşık olarak her iki katılımcımızdan biri kadın girişimcidir. Kadınlarımızın girişimci olmasını, işyeri açmasını önemsiyoruz ve destekliyoruz. Ülkemiz kadınlarının girişimcilik konusunda cesaretlendirilmeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Zaten açmış olduğumuz ANKESOB-Girişimcilik Okulumuzda bunun bir göstergesidir. Kadınlarımızın ve gençlerimizin girişimci olması, yenilikçi ve yaratıcı girişimcilerle mümkün olacaktır. Kadınlarımızın, ülke ekonomisine destek olması, farklı iş kurma düşünceleri ülkemizin gelişiminde de etkin rol oynayacaktır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerimizi, KOSGEB ile işbirliğinde 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılı içerisinde de hız kesmeden devam ettiriyoruz. 2017 yılı içinde, bugüne kadar 5 grubun eğitimini tamamladık. ANKESOB olarak,  girişimciliğin yaşadığımız çağdaki önemine olan inancımızla girişimcilik eğitimlerine süreklilik kazandırma yolunda yeni esnaf ve sanatkârların bilinçli yetişmesi için gayret ve çabalarımızı imkânlarımız ölçüsünde devam ettirme arzusundayız. Girişimcilik Okulumuzdan yeni mezunları, siz değerli katılımcıları, ileride sektörlerinde başarılı birer işveren, odalarımızın birer değerli üyesi olarak görmek en büyük arzumuzdur."

Ar konuşmasını, "Bu eğitimlerin planlaması ve organizesinde bize her zaman destek olan KOSGEB Siteler Müdürü Erdal Çınar'a, özgün bilgi ve birikimi ile başarılı bir şekilde eğitimleri veren Girişimcilik Uzmanı Derya Özilhan Şahin'e, Başkan Vekillerimize, Yönetim Kurulu Üyelerimize, Değerli Oda Başkanlarımız ile Birliğimizin başta Eğitim, Proje ve Ar Ge birimi personeli olmak üzere tüm  çalışanlarımıza gayret ve çabalarından dolayı teşekkür ediyorum." diyerek sonlandırdı.

ANKESOB Başkan Vekili Muhittin Köksal da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini tamamlayan ve sertifikalarını almaya hak kazanan girişimci adaylarını kutlayarak, süreçte emeği geçenlere teşekkür etti. Köksal, kendi işyerlerini kuran esnaf ve sanatkarların ilerleyen süreçte esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla düşük faizli kredi kullanabileceklerini de belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından eğitimleri başarıyla bitiren girişimci adaylarına sertifikaları takdim edildi.