1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Hüseyin Ar: İletişimsizliğin Çözümü Eğitimden Geçiyor

Hüseyin Ar: İletişimsizliğin çözümü eğitimden geçiyor

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, iletişimsizliğin toplumda önemli bir sorun olduğunu belirterek, "İletişimsizliği ortadan kaldırmanın anahtarı eğitimdir. Bu eksende herkesin hangi yaşta, hangi meslekte ve eğitim seviyesi ne olursa olsun, yaşam boyu eğitimin bir parçası olması gerekir." dedi. 

 

Esnaf ve Sanatkarların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Operasyonu; 'ADAPTESK Projesi' Kişisel Gelişim Eğitimleri kapsamında ANKESOB'a bağlı odaların başkan ve yöneticilerine yönelik olarak Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı Aytaç Sarı Erciyes tarafından "Etkin ve Güvenli İletişim-Müşteri İlişkileri" konulu eğitim verildi.

Eğitim seminerinin açılışında bir konuşma yapan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, iletişimsizlikten kaynaklanan sorunların toplumda bir çok sorunu tetiklediğini belirterek, "İş hayatında esnaf ve sanatkarlarımız ile müşteriler arasında farklı şekillerde gerçekleşen iletişim, her iki tarafın da iletişimden istediklerini elde etmesiyle, bilgi paylaşımının eksiksiz gerçekleştirilmesi ile sonuçlanmalıdır. İş ilişkilerinde de, özel hayatta da iletişimsizlikten ya da yanlış iletişimden kaynaklanan olumsuz gelişmelere maruz kalmamamız için  eksikliklerimizin de farkındalığı ile kendimizi her açıdan eğitmeli ve geliştirmeliyiz, etkin ve güvenli iletişime çok önem vermeliyiz. Bu nedenle ANKESOB olarak esnaf ve sanatkarlarımızın mesleki eğitimlerinin yanı sıra kişisel gelişim eğitimlerini de çok önemsiyoruz. Bundan dolayı da bu tür kişisel gelişim eğitim seminerlerine süreklilik kazandırmaya çalışıyoruz." dedi.

Eğitimi veren Eğitim ve Performans Geliştirme Danışmanı Aytaç Sarı Erciyes, seminerin amacını daha iyi ilişkilerin kurulup sürdürülmesine katkı sağlamak olarak açıklayarak, "İyi iletişim kurmak mutluluğun anahtarıdır, hizmetimizin de temelidir. Hizmet sektöründe çalışıyorsak iyi bir iletişim kurmak zorundayız. Başka bir alternatifimiz yok. İletişim kurarken karşı tarafa güven vermek, etkili bir iletişimde ilk adımdır. Bir hizmetin kaliteli olması için güvenilir olmak vazgeçilmez bir özelliktir. Biz en mükemmelini yaptığımızı zannediyoruz, fakat görüyoruz ki bir çok konuda eksiğimiz var. İnsanların geri bildirimleri, şikayetleri aslında bize en güzel armağan. O şikayetler bizim kendimizi değiştirmemiz için en önemli anahtar. Müşteri memnuniyeti çok önemli. Hangi sektörde olursak olalım onların memnuniyetini sorgulayalım, soralım. Çünkü müşteri beklentilerini aldığımız zaman bunu kendi hizmetimize yansıtma fırsatı buluruz." diye konuştu.

Beden dilinin çok önemli olduğunu ifade eden Erciyes,  "Beden dili, bir konu hakkında konuşurken oldukça öne çıkar. Beden dilini etkili kullanan kişiler, iş hayatlarında ve sosyal çevrelerinde olumlu izlenim bırakırken, beden dilini yanlış kullananlar iletişim sorunu yaşarlar. Ne söylediğinizden çok nasıl söylediğiniz, iletişimin nasıl olduğu çok önemli. Konuşurken, ya da bir toplantıda bir sunuş yaparken, vücut dili, ses tonu ve kelimeleri kullanış biçimimiz, ortaya koyduğumuz etkide, aldığımız tepki ve sonuçta büyük rol oynar." ifadelerini kullandı.