1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. İl İstihdam Kurulu Toplandı

İl İstihdam Kurulu toplandı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'nun 2017 Yılı 2. Olağan Toplantısı Ankara Vali Yardımcısı Dr. Şükrü Yıldırım'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Çalışma ve İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğü'nün faaliyetlerinin anlatılmasıyla başlayan toplantıda, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının istihdamına ilişkin faaliyetler detaylarıyla ele alındı. Toplantıda konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, meslek liselerinde açılacak alan ve dalların sektörlerle birlikte ihtiyaca göre belirlenmesinin önemini vurguladı. 

Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Vali Yardımcısı Dr. Şükrü Yıldırım'ın yanı sıra ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ankara Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı ve Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Ünlü, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Çalışma ve İş Kurumu Ankara İl Müdürü Ahmet Taşan, Ankara Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Ankara Ticaret İl Müdür V. Yavuz Karaer, ATO Meclis Üyesi Abidin Memili ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Üyeleri katıldı.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı'nda Ankara Vali Yardımcısı Şükrü Yıldırım, çalışarak iş ve marka değerler üretmenin önemine ilişkin bir konuşma yaparak, bilgi yönetiminin ve nitelikli insan faktörünün ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeylerini yükselttiğini kaydetti.

Çalışma ve İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğü'nün faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapan İl Müdürü Ahmet Taşan,  2017 yılı 3 aylık dönemde kuruma 75416 kişinin başvuru yaptığını, 16238 kişinin ise işe yerleştirildiğini kaydetti. Taşan, 2017 Yıllık Eğitim Planı'nda yer alan Meslek Edindirme Kursları, Engellilere Yönelik Kurslar, İş Başı Eğitim Programları, Girişimcilik Uygulama Eğitim Programları, Toplum Yararına Programlar hakkında da ayrıntılı bilgilendirme yaptı.

Ankara Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı da 2016-2017 Öğretim Yılı Mesleki Eğitim Faaliyetleri hakkında kurul üyelerine bilgilendirme yaptı. Bardakçı, 2016-2017 Öğretim Yılı için Alan-Dal  Açma Kapama Komisyonu'nda değerlendirilen teklifler hakkında paylaşımda bulundu.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da yaptığı konuşmada, meslek liselerinde açılacak alan ve dalların sektörlerle birlikte ihtiyaca göre belirlenmesinin önemine vurgu yaparak, şöyle devam etti: "Esnaf ve sanatkarlarımız son yıllarda meslekleri geleceğe taşıyacak çırak sıkıntısı yaşadı. İstihdamda neredeyse usta-çırak ilişkisi kalmamıştı. Çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına alınması hem usta-çırak ilişkisiyle yürüyen mesleklerin gelecek garantisi anlamına geliyor, hem de çırak öğrencilerimizin mezun olduktan sonra ustalık ve iş yeri açma belgeleri ile hayallerini gerçekleştirebilmeleri, iş sahibi olabilmeleri anlamına geliyor. Tabii mezuniyet sonrası sektörlere atılmayan mezunlar için de bir üniversitede akademik eğitimin önü açık."

Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu'nun 2017 Yılı 2. Olağan Toplantısı, görüş, öneriler ve değerlendirmelerin yapılmasının ardından sona erdi.