1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. İmam Maturidi Camii Bereketiyle Açıldı

İmam Maturidi Camii bereketiyle açıldı

Mahalle camileri döneminin mimarı olan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bir ibadethaneyi daha ilçeye kazandırdı. Altındağ Belediyesi tarafından Feridun Çelik Mahallesi’ne yapılan İmam Maturidi Camii’nin açılışı, yağmur altında gerçekleştirildi.

Yeni camide ilk namaz

Yağmurlu havaya rağmen devlet erkânı İmam Maturidi Camii’nin açılış töreninde yer aldı. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin ev sahipliğinde gerçekleşen mütevazı törene Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı ve Ak Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, Başbakan Eski Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, Altındağ Kaymakamı Erol Karaömeroğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi, il ve ilçe müftülüğü yöneticileri, Altındağ Belediyesi meclis üyeleri ve birim müdürleri ile ilçe muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra protokol üyeleri ve Altındağlı vatandaşlar, Cuma Namazı’nı yeni açılan camide hep birlikte kıldı.

Feridun Çelik Mahallesi’ne okul müjdesi

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki sözlerine “Ramazan’a 1 gün kala, mübarek Cuma vakti siz değerli hemşehrilerimle bu açılışta yer almaktan dolayı çok mutluyum” diyerek başladı. İlçeye 13 yeni cami kazandırdıklarına dikkat çeken Başkan Tiryaki, altında dükkân olmayan, temiz, bakımlı, ferah mahalle camileri yaptıklarını vurguladı. Başkan Tiryaki, Altındağ Belediyesi olarak değişime ve dönüşüme büyük önem verdiklerini belirterek, kısa süre sonra yine bu bölgede inşaatı başlayacak olan okulun müjdesini de verdi.

Haluk İpek ve Emrullah İşler’den Başkan Tiryaki’yi tebrik

Osmanlı Devleti’nde mahalle camileri geleneği olduğunu belirten Ak Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, aynı uygulamayı Altındağ Belediyesi’nin gerçekleştirdiğini kaydetti. Yeni yapılan camiye,  İmam Maturidi isminin verilmesinden ötürü Başkan Tiryaki’ye teşekkür eden Haluk İpek, İmam Maturidi’nin Ehl-i sünnetin iki itikad imamından birincisi olduğunu hatırlatarak, İmam Maturidi’nin öneminden bahsetti.

Başbakan Eski Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, Altındağ Belediyesi tarafından bu tür mütevazı açılışlara her zaman davet edildiğini, pek çok açılışa katıldığını, açılışların sayısını unuttuğunu ifade etti. Başkan Tiryaki’nin 3. dönemini ‘Ustalık dönemi’ olarak yorumlayan İşler, Altındağ Belediyesi’nin, Selçuklu mimarisiyle tasarladığı bu ibadethaneleri çok kısa bir sürede yaptığına dikkat çekti ve tebrik etti.

 Cemil Çiçek: “Bu camiye bu ismi verirken büyük bir iş başardınız”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Cemil Çiçek ise konuşmasına Mevlana’ya ait “Kamil odur ki koya dünyada bir eser; eseri olmayanın yerinde yeller eser” sözünü hatırlatarak başladı. Veysel Tiryaki’nin Altındağ’a çok sayıda eser bıraktığının altını çizen Cemil Çiçek, ibadethanelerin aynı zamanda bir halk eğitim merkezi görevi üstlendiğini belirtti. İmam Maturidi adının bu camiye çok yakıştığını söyleyen Çiçek: “Eğer İmam Maturidi’yi bu toplum iyi anlasaydı, 15 Temmuz kepazeliği yaşanmazdı” dedi.

Cemil Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: “Altındağ, Ankara’nın kalbidir. Zamanında millet için, devlet için en önemli kararlar burada alınmıştır. Ne var ki yllarca ihmal edildi. Ama Veysel Tiryaki ve ekibi sayesinde eski günlerine geri döndü. Altındağ sadece fiziki yapısıyla değil kültürel yapısıyla da bir yükseliş içerisinde. Değerli Başkan siz bu camiye bu ismi verirken büyük bir iş başardınız. Başkalarına bir işaret fişeği gönderdiniz. Allah bu caminin cemaatini bol ve şuurlu eylesin.”