1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Jambıl Jabayev Ismi Keçiören'de Yaşayacak

Jambıl Jabayev ismi Keçiören'de yaşayacak

Keçiören Belediyesi, ünlü Kazak Şair Suyinbay Aronulı adına inşa edilen park ve anıttan sonra, Kazakistan’ın sembol isimlerinden Jambıl Jabayev’in adını da Keçiören’de yaşatmak için önemli bir adım attı. Kazakistan’da “20. Yüzyılın Homeros’u” olarak görülen, Kazak Halk Edebiyatı’nın önemli ismi ve atışma geleneği ustası Jambıl Jabayev’in adı Keçiören’de bir sokağa verildi. Sokağın açılışı, Kazakistan’dan gelen siyasetçilerin, akademisyenlerin ve sanatçıların da katıldığı büyük bir törenle yapıldı.

 

Jambıl Sokağı’nın açılışı için düzenlenen törene ev sahibi Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra, Kazakistan Almatı Eyaleti Jambıl Valisi Jandarbek Dalabayev, Kazakistan Türkistan Valisi Alipbek Öserbayev, Kazakistan Almatı Eyaleti Jambıl İlçesi Karasu Kasabası Valisi Ashat Ötebov, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuli, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Kazak İlimler Akademisi Bilim Adamı Tölegen Kojamkulov, Muhtarauezov Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Müdürü Ualihan Kalican ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız da katıldı.

 

KARDEŞLİK İFTARINI KAZAKİSTAN’DA YAPACAĞIZ

Kazakistan’dan gelen sanatçıların ve halk oyunları ekibinin gösterisi ile başlayan programda konuşan Mustafa Ak, Keçiören’de Suyinbay Aronulı’nın ismini taşıyan parkı iki yıl önce açtıklarını hatırlatarak, “Geçen yıl parkın içinde Aronulı Anıtı’nı açılışını gerçekleştirmiştik. Bu yıl da Suyinbay Aronulı’nın öğrencisi Jambıl Jabayev’in adını taşıyan sokağın açılışını yapıyoruz. Suyinbay Aronulı Parkı’nın yanındaki sokağa Jambıl Jabayev’in ismini verdik. Hem Kazakistan hem de Türk dünyası için büyük bir ozandır. Kardeş belediyemiz Jambıl’a ismini veren ulu ozanımızın adının Keçiören’de yaşayacak olmasından dolayı mutluyuz” dedi.

 

Başkan Ak, Keçiören’in isminin de Kazakistan’da yaşatılacağından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, “Keçiören Belediyesi olarak her yıl Ramazan ayında sınırlarımızın ötesinde, ama gönül coğrafyamızın içinde yer alan bir kardeş ülkede Kardeşlik İftarı gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Kardeşlik İftarımızı Kazakistan’ın Türkistan şehrinde düzenleyeceğiz. Kadir Gecesi Hoca Ahmet Yesevi’nin şehrinde iftarımızı yapacağız. Yeni Kazakistan Büyükelçimize de görevinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

KEÇİRÖREN BİZİM İÇİN MANEVİ BİR YER

Büyükelçi Abzal Saparbekulı ise, Türk dünyasının manevi değerlerine sahip çıktığı için Başkan Ak’a şükranlarını sunarak, “Kazakistan ve Türkiye arasındaki ilişkilere önemli katkıda bulunuyorsunuz. Suyinbay Aronulı’nın öğrencisi Jambıl Jabayev’in adının bir sokağa verilmesinden dolayı mutlu olduk. Özelde Kazakistan, genelde Türk dünyası için manevi bir yer oldu Keçiören. Ne mutlu Keçiörenliye ki çalışkan, değerli ve Türk dünyasına sahip çıkan bir başkanı var” ifadelerini kullandı. Düsen Kaseinov da, Jabayev’in ismini bir sokağa verdiği için Başkan Ak’a teşekkür ederek, “Türk dünyasının geçmişinde iz bırakan kişilerin adlarının parklara, sokaklara verilmesi, anıtlar yapılması, onların adlarının ebediyen yaşaması bakımından önemlidir. Bu insanlara layık oldukları değeri verdiğimiz zaman yeni nesil onları ve eserlerini daha yakından tanıyacaktır. Keçiören Belediyesi, TÜRKSOY ile yaptığı işbirliğiyle Türk cumhuriyetleri, Balkanlar, Avrupa ve Rusya’da değerli çalışmalar gerçekleştirerek diğer belediyelere de örnek oluyor” dedi.

 

Almatı Eyaleti Jambıl Valisi Jandarbek Dalabayev ise, Jabayev’in isminin Türkiye’nin başkenti Ankara’da, Keçiören’de yaşamasının kendileri için önemine işaret ederek, “Keçiören’de büyük ozanlarımızın isimlerinin yaşatılması onur vericidir ve Nursultan Nazarbayev’in ‘Geleceğe Bakış Milli Şuurun Modernizasyonu’ makalesinin de bir göstergesidir. Kazakistan’ın Jambıl eyaletinde Keçiören’in adının yaşatılması da bu yüzden tesadüf değildir” mesajını verdi.

 

DOSTLUĞUMUZUN ÖNEMLİ BİR SİMGESİ

“Kardeş Türk halkına Türkistan’dan sıcak selamlar sunuyorum” diyerek konuşmasına başlayan Kazakistan Türkistan Valisi Alipbek Öserbayev de, Kazakistan 25 yıl önce bağımsızlığını kazandığında bir Alman yazarın adını taşıyan caddenin ismini değiştirerek Mustafa Kemal Atatürk Caddesi yaptıklarını anlatarak, “Yine Türkistan şehrinde bin 200 kişilik bir kolejimize Mustafa Kemal Atatürk’ün adını verdik. Atayurttan anayurdumuza geldiğimizde, Keçiören örneğinde olduğu gibi başarılı çalışmaları görüp mutlu oluyoruz” dedi. Kazak İlimler Akademisi Bilim Adamı Tölegen Kojamkulov ise, Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduğunu ve bağımsızlık ilanından 40 dakika sonra tanıdığını hatırlatarak, “Jambıl Jabayev bir asır yaşadı. Ona ‘Bir asır nasıl yaşadınız?’ diye soruyorlar. ‘Bunun hiçbir sırrı yok ki’ demiş. ‘Dünyada yanmadım, kötülüğün yanında olmadım, yalanı sevmedim, yerde yatan altını almadım, dombramı elimden bırakmadım.’ Bu sokağa Jambıl Jabeyev’in isminin verilmesi, Kazakistan ile Türkiye’nin dostluğunun önemli bir simgesidir” görüşünü dile getirdi.

 

NAZARBAYEV VE ERDOĞAN OMUZ OMUZA

Muhtarauezov Edebiyat ve Sanat Enstitüsü Müdürü Ualihan Kalican da, Türk dünyasının aksakalı Nursultan Nazarbayev ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yan yana ve omuz omuza olduğunu kaydederek, “Türkiye’ni kalbi Ankara Keçiören’de bir sokağa Kazak Halk Edebiyatı’nın önemli temsilcilerinden Jambıl Jabayev’in isminin verilmesi, manevi yakınlığın, kardeşliğin bir göstergesidir. Mübarek Ramazan ayında, kardeşliğin simgesi olan şair Jabayev’e gösterilen saygıyı, tüm Kazak halkına, Kazakistan Cumhuriyeti’ne ve Başkanımız Nazarbayev’e olan saygı ve hürmet olarak kabul ediyoruz. Allah razı olsun” diye konuştu. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türkiye ile Kazakistan’ın ortak üniversitesi olduğunu vurgulayan Musa Yıldız ise, “İki ülke arasında kurulan bir kültür köprüsüdür. Bugün yeni kültür köprüleri kuruyoruz. Jambıl Sokağı’nın açılışı için Başkan Ak’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

BAŞKAN AK’A JAMBIL NİŞANI VERİLDİ

Konuşmaların ardından Jandarbek Dalabayev, Kazakistan’da en önemli ozanlara verilen Jambıl Nişanı’nı Başkan Ak’a takdim etti ve ceketinin yakasına taktı. Teşekkür belgesi ve şükran beratının yanı sıra Başkan Ak’a milli sazları dombranın maketi ile Jambıl Jabayev’in portresi de hediye edildi. Daha sonra protokol heyeti Suyinbay Aronulı Anıtı’na Türkiye ve Kazakistan bayraklarını temsilen mavi ve kırmızı renkli çiçeklerden oluşan bir çelenk konuldu. Ardından kurdele keserek sokağın açılışı yapıldı. Tören toplu aile fotoğrafının çekimiyle sona erdi.