1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kaçak Haller Sıkıntı Yaratıyor

Kaçak haller sıkıntı yaratıyor

Fiyatlarının yüksekliği sebebiyle gündemden düşmeyen sebze ve meyvede "kaçak" sorunu da yaşanıyor.Siteler, Yenidoğan, Hasköy bölgelerinde hal dışı kaçak satış noktaları oluşturuldu. Buralardan kayıt dışı şekilde pazar ve marketlere sebze meyve satılıyor. Kaçak satış noktaları gece 03.00'te mesaiye başlıyor, gün aydınlamaya başladığında kepenk indiriyor. Pazarcılar üç dört kişi birleşerek grup şeklinde kaçak hallerden ürün aldıkları öğrenilirken mevcut pazarlardaki ürünlerin yüzde yetmişinin bu kaçak depolardan geldiği iddia edildi.


"RÜSUM ÖDEMİYORLAR"
Konu hakkında konuşan Ankara Meyve ve Sebze Komisyoncular Derneği Başkanı Ceyhan Gündüz, "Haldeki toptancı bir ton alıyor, kaçak haller yüz kilo alıyor. Doğal olarak toplu olarak bir ton alınan ürünler daha ucuza alınabiliyor. Daha az alan kaçak haller daha pahalıya almış alıyor ürünlerini. Kaçak olarak yüksek fiyatla alınan bu ürünlerin giriş çıkışları şeffaf ve denetlenemeyecek durumda olmaları sebebiyle serbest piyasa olan pazarda 'keyfi', yüksek fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Üstelik bu şekilde de Hal'e girmeden devlete vergi, belediyeye rüsum ödemeden, fatura, fiş hiçbir şey olmadan kayıt dışı ticaret yapılmış olunuyor. Kısacası bu durumdan hem üretici hem pazarcı hem de tüketici vatandaş zarar görüyor" diye konuştu.

'YİRMİ YERDE DAHA KAÇAKÇILIK VAR'
Hal dışındaki kaçak sebze meyve satış noktalarının tespitiyle birlikte uygulanan cezai işlemin yıldırıcı olmadığını ifade eden Gündüz, "Mesela Sincan'da yedi-sekiz tane böyle kaçak satış noktası varmış ama Sincan Belediyesi bunları kaldırtmış. Ama maalesef yeterli değil. Ankara'da şuan yaklaşık yirmi tane kaçak satış noktası var. Aslında bu künye sistemindeki amaç ürünleri kayıt altına almaktı ama bir açıklıktan faydalanarak bir nevi kayıt altında kaçakçılık yapmaya başladılar. Bakanlığın da bu konuyla ilgili yeni yasa düzenleme çalışmaları olduğunu biliyoruz. İnşallah bu sorun en kısa sürede çözülür, sebze meyve ticareti şeffaflaşır ve kazanan üretici, pazarca ve en önemlisi tüketici vatandaş olur" şeklinde konuştu.

'KÜNYEDE 2 ÜRÜN GÖSTERİP 10 ÇEŞİT ÜRÜN ALIYORLAR'
Yüzde 8 komisyonlarının sabit olduğunun altını çizen Gündüz, "Bizim faturalarımız vardır ve belediyenin zabıta ekipleri Hal fiyatlarını ekranlarda görür. Oradaki fiyatlar Hal fiyatlarına uymuyor. Gümrük Bakanlığı Hal Kayıt Sistemi'yle ürünlere künye veriyor, ürün için künye şifre almışsa, ürünü 5 liraya da alsa ucuz fiyata aldım diye sisteme giriyor. Hâlbuki ürünü pahalıya alıyor, giriş-çıkış fiyatı da belirtmiyor, sadece tonajı giriliyor. Künye sisteminde iki ürün var gösterip on çeşit ürün taşıyor. Kısacası bir nevi kayıt altında kaçakçılık yapıyorlar" diye konuştu.