Kahramankazan, Yenimahalle ve Sincan sınırlarında kurulacak olan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’de 15 bin kişi istihdam edilecek. Bölgenin yıllık cirosunun ise 2 milyar dolar olması tahmin ediliyor
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kahramankazan, Yenimahalle Ve Sincan'ı Uçuracak Proje

Kahramankazan, Yenimahalle ve Sincan'ı uçuracak proje

Kahramankazan, Yenimahalle ve Sincan sınırlarında kurulacak olan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’de 15 bin kişi istihdam edilecek. Bölgenin yıllık cirosunun ise 2 milyar dolar olması tahmin ediliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göz bebeği gibi yakından ilgilenip, takip ettiği Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB (HAB), Kahramankazan, Yenimahalle ve Sincan ilçe sınırları içerisinde hayata geçirilecek. Bölgedeki altyapı inşaatlarının tamamlanmasıyla birlikte havacılık üssünün temelinin atılması bekleniyor. 2018'de faaliyete geçmesi beklenen bölgede bu yazdan itibaren fabrika inşaatlarına başlanacak. Tesisin hayata geçmesiyle birlikte Türkiye'nin uzayda ve savunma sistemlerinde söz sahibi ülkeler arasına yükseltebilmesi amaçlanıyor.

HEDEF 2 MİLYAR DOLAR CİRO
Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'nin (HAB) 2023 hedefi olarak yıllık 2 milyar dolar ciro ve 15 binin üzerinde nitelikli istihdam öngörülüyor. Bunlar sadece 4.1 milyon metrekarelik birinci etapla sağlanacak rakamlar olurken ikinci etabın devreye girmesiyle ise 7.2 milyon metrekareye çıkacak olan tesiste, ciro ve istihdam bu oranda artış gösterecek. İhtisas alanı uzay ve havacılık olan OSB'de cironun yarısının ihracat payı yer alacak.

150 FİRMA BAŞVURDU
HAB'da yer almak için şu ana kadar başvuran şirket sayısının 150'yi aştığını öğrenilirken bu firmalardan sadece 70 tanesinin başvurusu kabul edildi. SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü İbrahim Keskiner, "Bölgemizde ülkemizin en önemli uzay ve havacılık projeleri hayata geçirilecektir; bunlardan günümüz gündeminde de geniş yer alan Milli Muharip Uçak Geliştirilmesi (TF-X) Projesi'nin önemi bir başkadır. Proje ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan ve 2020'li yıllardan itibaren değiştirilmesine ihtiyaç duyulacak F-16 Muharip uçaklarının yerini alabilecek modern ve TSK ihtiyaçlarına uygun bir muharip uçağın azami oranda yurt içi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanarak prototiplerinin üretilmesi amaçlanıyor" dedi. Keskiner "Proje kapsamında bölgemiz sınırları içinde mühendislik, teknoloji, test ve üretim altyapıları geliştirilerek, muharip uçak tasarım ve üretimine yönelik kabiliyet kazanılacak, aynı zamanda uçak alt sistemlerinin de milli imkânlarla geliştirilmesi amacıyla teknoloji geliştirme projeleri yürütülecektir" diye konuştu.