Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, sigara yasağı ve dernekler kanununun kahveci esnafını bitirme noktasına getirdiğini belirterek, sektörün acımasız rekabet koşulları karşısında kafelere kaydığını söyledi.
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kahvehaneler Tarih Oluyor

Kahvehaneler tarih oluyor

Ankara Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, sigara yasağı ve dernekler kanununun kahveci esnafını bitirme noktasına getirdiğini belirterek, sektörün acımasız rekabet koşulları karşısında kafelere kaydığını söyledi.

Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven kahveci esnafının sorunlarını dile getirdi.  

Oda Başkanı Güven, sigara yasağının sektörü kötü etkilediğini, hükümetin bu mağduriyete bir çözüm veya bir iyileştirme yapabileceğini umduklarını söyledi. 

Kahvehane kültürünün ve mesleğinin bitme noktasına geldiğini ifade eden Güven, sorunların çığ gibi büyüdüğünü belirterek, "Kahveci esnafı olarak ortak sorunlarımız karşısında ortak tavır sergilemek mecburiyetindeyiz. Mesleğimizin geleceği ve sürdürülebilirliği adına çok ciddi adımlar atılmalı.” dedi.

Kahveci esnafının mağduriyetini anlatan Oda Başkanı Güven, konuşmasının devamında acilen çözüme kavuşturulması gereken sorunlarını ve çözüm önerilerini aktardı. 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun üzerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın çalıştığını belirten Güven,  bu konunun kahveci esnafını kucaklayacak şekilde bir an önce değiştirilmesini arzuladıklarını söyledi.  

5253 Sayılı Dernekler Kanunundan dolayı da mağdur olduklarını vurgulayan Güven,  Ankara'da 9 bin 300, Türkiye genelinde ise 93 bin dernek olduğunu, bu derneklerin birçoğunun kahve gibi ve üstelik kayıt dışı çalıştığını ve  bunlarla rekabet edemediklerini aktardı. Güven, dernekler kanununun  kendileri açısından kanayan bir yara olduğunu, dernekler kanununun değişmediği müddetçe kahveci esnafının yaşama şansının olmadığını kaydetti.

SİGARA YASAĞI ESNAFIN İŞİNİ BİTİRDİ

4207 Sayılı Sigara Yasağı Kanununun yaklaşık yüzde 70 iş kaybına uğrayan kahveci esnafını bitirme noktasına getirdiğini ifade eden Güven, "Sigaraya şahsen karşı olmakla beraber bu yasağın esnafı  rahatlatacak hale getirilmesini ve sigaralı sigarasız, teknolojiye uygun havalandırmalı kahvehaneler ile bu yasanın yumuşatılmasını arzularken sigara yasağı genişletilmiştir" diyerek, mekanların açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlere de sigara yasağının getirildiğini belirtti.

Belediyelerin bilardo oynatan kahvehanelerden işgaliye ve eğlence adı altında  haksız yere aldığı vergilerin kaldırılmasını isteyen  Güven, esnafın SGK ve Bağkur sigorta primlerinin yüksek olduğunu ve yeniden belirlenmesi gerektiğini söyledi. Güven, güvenliği sağlamakla mükellef polisin kahvehanelerde SGK kontrolü yapmasının  kendileri açısından büyük bir sıkıntı yarattığını da sözlerine ekledi.    

Kahveci esnafının KOSGEB kredisi kullanamadığını belirten Güven,  eşitlik istediklerini, KOSGEB kredilerinde kahvehanelerin mağduriyetinin giderilerek, diğer meslek dalları ile eşdeğer hale getirilmesini istedi.

Güven, her yıl Ramazan aylarında sahura kadar hizmet verebilmek için belediyelerden alınan ve büyük bir bürokrasiye dönüşen izin olayının kaldırılmasını, kanayan yara olan yüksek maliyetleri ile  Digitürk'e karşı esnafının korunmasını talep etti.

İşyeri yönetmeliğinin değiştirilerek, kat mülkiyet kanununun yürürlükten kaldırılmasını talep eden Güven,  "Yıllardır bizler hep hor görüldük, kahvehaneler kumarhane olarak görüldü. Kahvehaneler toplumun sosyal, ucuz eğlence yerleridir. Kahveci deyip geçmeyin. Kahveci  o mahallenin muhtarıdır, karakoludur. Oradaki insanın başı sıkıştığı zaman ilk gideceği yer kahvecidir. Kat mülkiyet kanunu değişmeli yoksa kahveci  muvafakatname  alamıyor, dükkan sahipleri de dükkanını kiraya veremiyor. Dolayısı ile bu sorunların neticesinde bizim müşterimiz de büyük kafelere, simit sarayları ve kahve zincirlerine kaydı. Biz teknolojiye yenik düştük, kendimizi yenilemek zorundayız." diye konuştu.