Kalkınmanın yolu girişimcilikten geçiyor
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kalkınmanın Yolu Girişimcilikten Geçiyor

Kalkınmanın yolu girişimcilikten geçiyor

KOSGEB destekli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılan kursiyerlere konuşan ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, girişimcilik eğitimleri ile girişimcilik kültürünü aşılamayı hedeflediklerini belirterek, "Girişimci, ülke ekonomisinin kalkınmasında oldukça önemli bir faktördür. Yeni girişimci adayları olarak bu eğitimden edineceğiniz bilgilerle iş yaşamına atılacaksınız. Sizlere kurmak istediğiniz işlerde şimdiden başarılar diliyorum." dedi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) ile KOSGEB Siteler Hizmet Merkezi Müdürlüğü arasında yapılan protokol kapsamında planlanan “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” devam ediyor.

2017 yılı II. Dönem ilk grubun 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi', Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Ahilik Vakfı Toplantı Salonu'nda ilk dersi ile başladı.

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, KOSGEB işbirliğinde düzenlenen uygulamalı girişimcililik eğitimine katılarak kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayacak girişimci adaylarına kurmak istedikleri işlerde başarılar diledi.

Eğitimlerin ardından iş kuracak girişimci adaylarına KOSGEB destekleri hakkında bilgi veren ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, "Girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediğimiz eğitimleri başarıyla tamamlayan iş fikrine sahip girişimcilerimiz iş planlarını hazırlayarak, KOSGEB başvuru sürecini başarı ile geçtikleri taktirde KOSGEB’den geri ödemesiz 50 bin liraya kadar hibe desteği, sabit yatırım desteği kapsamında ise geri ödemeli 100 bin TL destek alabilecek." dedi.

DAHA FAZLA İSTİHDAM İÇİN

"Bilgi birikimi, tecrübe, beceri çok önemli. Para da tabii ki önemli fakat her şey para değil. Bugün birçok büyük ölçekli işletmelerin kurucularına baktığımızda sıfırdan çalışma hayatına başladıklarını söyleyebiliriz. Önemli olan çalışkan olmak, bir iş ya da çalışmadaki engelleri aşmak için ısrarlı ve kararlı olmak. Ayrıca bir önemli faktör de yenilikçilik ve farkındalık yaratarak sürdürülebilir bir başarı elde etmektir. Girişimcilik tabii ki hızlı düşünmeyi ve risk almayı da gerektirir." diye konuşan Ar, şöyle devam etti: "4 gün süren 32 saatlik eğitimin ardından edinecekleri bilgilerle iş planlarını oluşturarak iş kuracak başarılı yeni girişimcilerimizin meslek odalarımıza kayıt olmaları bizleri mutlu edecektir. Girişimcilik eğitimlerinden hedefimiz insanlarımızın iş sahibi olması, ülkemizin gelişimine ve büyümesine katkıda bulunmasıdır. Girişimciliği, istihdama daha fazla olanak sağlaması ve  daha fazla vergi anlamında ülke kalkınmasına katkıda bulunması bakımdan çok önemsiyoruz."

 

ANKESOB ve KOSGEB işbirliği ile girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında kendi rol ve sorumluluklarının farkına varmaları ve kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları için gerçekleştirilen 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi', Girişimcilik Uzmanı Derya Özilhan Şahin tarafından veriliyor.