1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kazak Yönetmenin Filmi Keçiören'de Izleyicilerle Buluştu

Kazak yönetmenin filmi Keçiören'de izleyicilerle buluştu

Keçiören Belediyesi'nin Kazakistan - Türkiye diplomatik ilişkilerinin 25. yılına özel düzenlediği kültür günleri çerçevesinde Antares AVM'de "Yaşlı Adam" (The Old Man) filminin gala gösterimi yapıldı.

 

Kazakistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Aktoty R. Raimkulova, Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Kazak Yönetmen Ermek Tursunov'un da katıldığı gala öncesi bir basın toplantısı düzenlendi.

 

"HAYALİM ORTAK BİR TÜRK DÜNYASI FİLMİ"

 Kazak sinema sanatı açısından çok önemli bir günde bir araya geldiklerini ifade eden Büyükelçi Saparbekuly, hayalinin Türk dünyasının ortak bir film çekmesi olduğunu belirterek, "Sade bir vatandaş olarak şöyle bir hayalim var, konusu ne olursa olsun, aşk olsun, tarih olsun, bir konuda Türk dünyasının yapımcıları ortak bir film yapsınlar, Ermek Bey gibi yönetmenler bir araya gelsin, sadece 80 milyonluk ya da 18 milyonluk bir halkın sanat eseri değil, toplamda iki yüz milyonluk Türk dünyasının halklarının sanat eseri olacaktır, film yapımcılarımızın katkılarıyla bunun gerçekleşebileceğini ümit ediyorum." dedi.

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türk dünyasının birliği hakkındaki bir sözüne atıfta bulunan Büyükelçi Saparbekuly, "Cumhurbaşkanımız Nazarbayev'in bir ifadesi vardır, 'Türk dünyası siyasi alanda, ekonomik alanda, kültür ve eğitim alanında birlik olmalıdır' demektedir. Biz de bugün sanat alanında bir olduğumuza, aynı ortak kökten geldiğimize tanık oluyoruz." ifadelerini kullandı.

 

Estergon Türk Kültür Merkezinde Kazaklı Ressamlar Gulmaral Tatibayeva ve Natalya Bajenova'ın karma sergisini de Keçiörenli'lerle buluşturduklarına dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Bu kültür günleri vasıtasıyla Kazak ve Türk kültürünün benzerliklerine de yakından şahit olacak, soydaşlarımızı yakından tanıma fırsatı bulacaksınız. Bu dostluğa katkı sunmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

 

EBEDİ KARDEŞLİK DİLEĞİ

Kazakistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Aktoty R. Raimkulova da Kazakistan ve Türkiye'nin diplomatik ilişkilerinin 25 yılı doldurduğunu ifade ederek "Kazakistan Kültür Günleri'ni Türkiye'de düzenlemekten büyük sevinç duyuyoruz, dostluğumuz ve kardeşliğimiz ebedi olsun." dedi.

 

Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da Türk dünyası sanatçılarının dünyada tanınmalarını ümit ettiğini dile getirerek "Kazak yönetmenimiz Ermek Tursunov'la çok önceden tanışıyoruz, ülkemizde tanınmış bir yazar ve yönetmendir. Ümidim, Türk dünyamızın yazar ve yönetmenlerinin dünyada tanınmalarıdır." değerlendirmesini yaptı.

 

Kazak yönetmen Ermek Tursunov da Türkiye'de olmaktan sevinç duyduğunu vurgulayarak "Dünyanın birçok ülkesinde film gösterimi düzenledik fakat Türk dünyamızdan Türkiye'de ilk defa film gösteriminde bulunuyorum ve burada olmaktan kıvanç duyuyorum." diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği "Yaşlı Adam" filminin gösterimine geçildi.

BENZER HABERLER