1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Kurs Bitirme Belgeleri Dağıtıldı

Kurs Bitirme Belgeleri dağıtıldı

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlara yönelik mesleki eğitim kurslarında başarılı olan kursiyerlere belgeleri düzenlenen törenle takdim edildi. ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, oda üyesi esnaf ve sanatkarların yeni beceriler edinmesini, mesleki eğitimlerle sektörlerde nitelik ve niceliğinin artırılmasını önemsediklerini kaydetti. 

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB)-Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Altındağ Halk Eğitimi Merkezi işbirliği protokolü kapsamında Ankara Yağlıboya Dekorasyon ve Hırdavatçılar Esnaf Odası ile Ankara Klimacılar Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerine yönelik olarak düzenlenen 'Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlere Yönelik Kurslar'ı tamamlayan kursiyerlere "Kurs Bitirme Belgesi" düzenlenen törenle takdim edildi.

ANKESOB Toplantı Salonu'nda düzenlenen Belge törenine ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, ANKESOB Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Karakaş, Genel Sekreter Nurettin Erol ve Eğitim, Proje ve Ar Ge Müdürü Erdoğan Özen, Ankara Yağlıboya Dekorasyon ve Hırdavatçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bilgiç, Ankara Klimacılar Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Yıldız, Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aslan ile kursları veren eğitimciler ve kursiyer esnaf ve sanatkarlar katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından program, ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar Ge Müdürü Erdoğan Özen'in açılış konuşması ile başladı.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanlara meslekî eğitim verilmesi zorunluluğunun  getirildiğini belirten Özen, "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik gereği ANKESOB'a bağlı Ankara Yağlıboya Dekorasyon ve Hırdavatçılar Esnaf Odası ile Ankara Klimacılar Buzdolapçılar ve Tamircileri Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyelerine yönelik olarak düzenlenen mesleki eğitimler  Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlı Altındağ Halk Eğitim Merkezi ile imzalanan protokol gereği uygulamaya geçirildi.  Protokol gereği uygulamaya konulan kurslar, 40 saat ve 6 gün olarak gerçekleştirildi." dedi.

ANKESOB'un Mesleki eğitim çalışmalarına sürdürülebilirlik kazandırmak için büyük bir gayret içerisinde bulunduğunu belirten Özen, "Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanlara yönelik mesleki eğitim verilmek suretiyle çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konularında daha bilinçli olmalarını sağlama ve tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde yaşanan kazalar neticesinde ortaya çıkan ölümlerin ve yaralanmaların en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Bu nedenle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanlara gerçekleştirilen mesleki eğitimlerin ardından başarılı olan kursiyerler belgelendirilmektedir. Kursiyerlerimizin yaptıkları işlerde bu eğitimlerin sonuçlarını göreceklerine, kariyerlerine önemli katkı sağlanacağına inanıyorum. Belgeleriniz hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçene herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu. 

ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da yürüttükleri meslek eğitimi çalışmaları ile örnek uygulamaları hayata geçirdiklerini, bu çalışmalara ANKESOB olarak hız kesmeden devam edeceklerini belirtti. ANKESOB'un birinci önceliğinin oda üyelerinin gelişen çağa uygun olarak mesleki eğitim almaları olduğunu, 21. yüzyılda esnaf ve sanatkarların yeni beceriler edinmesini çok önemsediklerini, ancak bu şekilde rekabette bir adım öne çıkacaklarını ifade eden Ar, ANKESOB ve ilgili odalar ile Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Altındağ Halk Eğitimi Merkezi arasında; imkanları birleştirmek suretiyle, sektörlere ihtiyaç duyulan işgücünü yetiştirmek ve oda üyesi çalışanların nitelik ve niceliğinin artırılmasına katkıda bulunmak, yeni teknolojileri etkin ve verimli kullanma becerisini kazandırarak, uluslararası standartlara uygun nitelikli insan gücünü yetiştirebilmek için tanzim edilen işbirliği protokolü kapsamında mesleki eğitimlerin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Ar, "ANKESOB olarak her zaman odalarımızın, esnaf ve sanatkarlarımızın yanındayız. Ulus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali Aslan'a vermiş oldukları destek ve işbirliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Eğitimleri veren hocalarımıza göstermiş oldukları gayretten, kursiyerlerimize de katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Kursiyerlerimize belgelerin hayırlı olmasını diliyor, meslek hayatlarını kazasız belasız sağlık ve huzur içerisinde geçirmelerini diliyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların tamamlanması ile Katılım Belgesi dağıtımına geçildi. Katılım Belgesi dağıtımının ardından mesleki eğitimlerin düzenlenmesinde emeği geçenlere, katkı verenlere plaket takdimi gerçekleştirildi. Program, topluca fotoğraf çekimi ile son buldu.