1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Lefkara Sergisi Etimesgut'ta Açıldı

Lefkara sergisi Etimesgut'ta açıldı

Etimesgut Belediyesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nin birlikte düzenlediği; Türkiye'nin tek lefkara kursiyerlerinin eserlerinden oluşan 'Lefkara Nakışı El Sanatları Sergisi', Satuk Buğrahan Geleneksel Türk İslam Sanatları Merkezi'nde açıldı. Serginin açılışını KKTC Kültür ve Eğitim Bakanı Dr. Özdemir Berova, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, Başkent Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Öztürk birlikte yaptılar. Açılışın ardından konuk bakanla birlikte sergiyi gezen Başkan Demirel, Türkiye'nin tek lefkara kursunun etiSEM bünyesinde Etimesgut'ta hizmet verdiğini söyledi.

ETİMESGUT'TA YAŞATILIYOR
Başkan Demirel, "Kısa adı etiSEM olan Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezlerimiz ile yılda 6 bin kişiye meslek ve beceri kurslarını ücretsiz veriyoruz. Kıbrısımızın geleneksel el sanatlarından olan lefkara da bu kurslardan biridir. Büyük emek, beceri, göz nuru isteyen lefkara eserlerimizden oluşan sergimizle lefkara sanatının tanıtılmasını daha da yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz" dedi.

Bakan Berova da lefkaranın Kıbrısla özdeşleşmiş asırlar boyu devam eden dünyaca ünlü bir sanat olduğunu ifade ederek, "Lefkaramızın Türkiye'de Etimesgut'ta öğretilmesinden, yaşatılmasından dolayı çok mutlu oldum" dedi.

EMEK İSTEYEN SANAT
etiSEM lefkara kursiyerleri, eğitimci Pembe Kazan'dan işin inceliklerini öğreniyorlar. Kumaşı özel olarak Kıbrıs'tan getirilen; özveri, emek, dikkat ve sürekli sayma gerektiren Lefkara işi ancak el alışkanlığıyla işlenebiliyor. Lefkara ürünleri aylarca çalışmanın ardından ortaya çıkıyor. 1 nakış için bile haftalarca emek harcanıyor. Yapılan, perde, masa örtüsü gibi süs eşyalarına paha biçilemiyor.