1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Mamak, Kutludüğün Yeşilleniyor

Mamak, Kutludüğün yeşilleniyor

Her yıl Kutludüğün’de geleneksel olarak, gelecek nesillerin daha temiz hava şartlarında yaşamaları için yapılan ağaç dikme etkinliği, Mamak Belediyesi ve Ankara Üniversitesi organizatörlüğünde devam ediyor. 7 yıldır organize edilen ağaç dikimi projesi Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin, Halk Sağlığı Dersi kapsamında yalnızca birey ve toplulukların sağlığı değil, çevre sağlığı ve düzenlemelerine de genişçe yer veriliyor. Kutludüğün çevresinin hava kalitesini ağaçlandırma yoluyla arttırmak ve bölgede yaşayan bireylerin sağlığını bu yolla geliştirerek, hava yolu hastalıklarının oluşmasını engellemek amacıyla yapılan bu özel çalışmada öğrenciler hem dersin gerekliliklerini öğrenirken hem de doğaya katkıda bulunuyor.

 

Çevre sevgisini gelecek nesillere aşılıyoruz

 

 Çevre bilincini ve çevre sevgisini gelecek nesillere aşılamak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz diyen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül; “ Çam ve ladin ağaçlarımız bugün toprakla buluşturduk. Çevreye katkı sağlayacak faaliyetlerimiz  devam edecek. Bizden sonraki nesillere bırakacağımız oksijen dolu alanlarımız olacak. Ağaç dikiminde emeği geçen öğrenci arkadaşlarımızın hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Doğa geleceğe bırakabilecek en önemli miras

Yapılan ağaç dikiminde yaklaşık 500 çam ağacı ve 10 adet ladin ağacı dikildiğini ifade eden Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayfer Tezel; “Doğayı korumak geleceğe bırakabilecek en önemli miras. Bu açıdan bizlerle 7 yıldır bu organizasyonda birlikte olan Mamak Belediyesi’ne ve Başkan Mesut Akgül’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.