1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Mamak'ta Dev Yarışma

Mamak'ta dev yarışma

Baştacımız Annelerimiz Şiir Yarışması ve 15 Temmuz Kompozisyon Yarışması’nın kazananları belli oldu. Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mamak Belediyesi’nin düzenlediği dev yarışmaya 81 ilden 60 bin eser katıldı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Mamak Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammed Abdullah Özer, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

 

Nazarımda herkes birinci olmuştur

Gençlerin milli, ahlaki, insani ve vatani duygularını yüceltmeye çalışan ve annelerin değerinin de anlatıldığı bu programda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Mamak Kaymakamı Ali Mantı, “Yazılan kompozisyon ve şiirlerin hepsi benim nazarımda birinci olmuştur” dedi.

 

Destanlar her millete nasip olmaz

Yüreklerden gelen seslerin şiire ve yazıya döküldüğü çalışmaların ödüllendirildiğini kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Milletlerin tarihinde birçok zaferler bulunur. Ancak destanları her millet yazamaz. Bizler Çanakkale’de yedi düvele karşı koymuş bir ecdadın torunlarıyız. 15 Temmuz’da aynı şekilde bir olarak yazdığımız bir destandır.Vatandaşlarımız canları pahasına sokağa çıkarak demokrasiye, bayrağına, vatanına sahip çıktılar. İşte bu yazılan destanları gelecek kuşaklara en güzel şekilde aktarmak ve asla unutturmamak gerekiyor” dedi.

 

Fedakarlık denince akla anne gelir

Evlatlarıyla tek başına yaşam mücadelesi veren fedakar annelerinde plaket aldığı törende duygusal anlar yaşandı. Plaketini Akgül’ün elinden alan Nazmiye Erzincan ve Özlem Acar, Evlatlarımız için gün geldi temizlik yapmaya gittik, her türlü zorluğa katlandık dedi. Fedakarlık denince akla annelerin geldiğini kaydeden Akgül, “Bazı annelerimiz var ki; birçoğumuzun yapamayacağı fedakarlıkları yapmıştır. Türkiye’nin her yerinde böyle annelerimiz var. Bugün bu annelerimizi temsilen Nazmiye hanım ve Özlem hanımı programımızda misafir ettik. Onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney ise, “Bu müstesna günde bulunmak ayrı bir gurur veriyor. Eserlerini tüm içtenliği ile yazan gençlerimizi tebrik ediyorum. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

En anlamlı ödüller sahiplerini buldu

 

Baştacımız  Annelerimiz Şiir Yarışması’nda, mansiyon ödülünü,  Gümüşhane Kelkit  Nene Hatun Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Kübra Şimşek, üçüncülük ödülü Hatay Erzin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sevde Sena Akkoca,  ikincilik ödülünü Erzurum Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencisi Dilşat Ünal alırken, birincilik ödülünü ise Çankırı Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Edanur Taşçı aldı. 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Zaferi Destanı temalı yarışmada ise, mansiyon ödülünü Bursa Anadolu Lisesi öğrencisi Büşra Sarıkaya, üçüncülük ödülünü Ankara Asfa Ferda Fen Lisesi Öğrencisi Ayşenur Ateş, ikincilik ödülünü Amasya Bülbül Hatun Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi Zeynep Hare Baş alırken, birincilik ödülünü Manisa Özel Konum Fen Lisesi öğrencisi Aziz Alkan aldı. Program, 15 Temmuz Gazileri’nin konuşmaları, şehit ailelerinin duygu ve düşüncelerinin anlatımları ile son buldu.