ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, kişisel gelişim eğitimlerinin esnaf ve sanatkarların hizmet kapasitelerinin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.  

  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Mehmet Yiğiner: Esnaf Ve Sanatkarlarımızı Güçlendirerek Rekabet Güçlerini Artırmalıyız

Mehmet Yiğiner: Esnaf ve sanatkarlarımızı güçlendirerek rekabet güçlerini artırmalıyız

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, kişisel gelişim eğitimlerinin esnaf ve sanatkarların hizmet kapasitelerinin geliştirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.  

Esnaf ve Sanatkarların Uyum Yeteneğinin Arttırılması Operasyonu; ADAPTEKS Projesi Kişisel Gelişim Eğitimleri kapsamında ANKESOB'a bağlı odaların başkan ve yöneticilerine (yönetim/denetim kurulları) yönelik olarak Prof. Dr. Erhan Eroğlu tarafından "İletişim Becerileri" konulu eğitim verildi.

ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner'in de katılım sağladığı eğitim programı ANKESOB Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Seminerin başlangıcında kısa bir konuşma yapan, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB)  Başkanı Mehmet Yiğiner, proje ile sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi sağlamak için özellikle insan sermayesine daha fazla yatırım yaparak esnaf ve sanatkârların uyum yetenekleri ile hizmet kapasitelerinin arttırılmasının amaçlandığını belirtti.

"Esnaf ve Sanatkarların mesleki becerileri geliştirilmelidir"

ANKESOB Başkanı Yiğiner, sözlerinin devamında, "Ekonominin lokomotifi, sosyal barışın teminatı olan esnaf ve sanatkârlarımızı güçlendirerek onların rekabet gücünü artırmak ve böylece ülke olarak dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmak hepimizin hedefidir. Günümüzde önemli olan hususların başında esnaf ve sanatkârlarımızın eğitim ve danışmanlık ihtiyacının sürekli karşılanması ve bu yolla da esnaf ve sanatkârlarımızın mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi yoluyla rekabet güçlerinin artırılması gelmektedir."  dedi.

Başkan Yiğiner, ADAPTESK Projesi kapsamında eğitimlere katılan  ANKESOB'a bağlı odaların başkan ve yöneticileri ile seminerleri organize eden proje ekibine  teşekkür etti.

Anadolu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Erhan Eroğlu, 'İletişim Becerileri' konulu eğitiminde yaşam boyu eğitimin ve sürekli okumanın önemi üzerine yoğunlaşarak, örnekler eşliğinde önemli tavsiyelerde bulundu.

İletişimin ve iletişim sürecinin yaşamımızdaki tüm süreçlerin içerisinde bütünleştirici bir unsur olarak önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Eroğlu, hayatın her anında insanı güçlü kılacak etkili iletişimin temel noktalarını gerçek hayattan yaşanmış ders niteliği taşıyan örneklerle güçlendirdiği anlatımı ile katılımcıları sürekli konuya dâhil ederek, dikkat ve ilgiyi dağıtmadan güzel bir sunum gerçekleştirdi.

Eroğlu, "Anlamak için önyargılarımızı bir kenara bırakmalıyız. Hepimiz çok iyi işitiyoruz, ama hepimiz iyi dinleyemiyoruz. Yargıyla dinliyoruz, algıyla dinlemiyoruz. Yargılarla işitirsek, biz kimseyi anlayamayız, anlayamazsak da kendimizi anlatamayız." dedi.

"Ne iş yaparsanız yapın, yaptığınız işte en iyisi olun"

"İletişimin temelinde, bir insanın düşüncesi neyse davranışı da o şekilde gerçekleşir." diyen Eroğlu, şöyle devam etti: "Bir iş kolunda personel, yönetici ya da eş, baba olacaksak adam gibi olacağız. Bir başka şansımız yok. Hayat tek bir amaç uğruna harcanacak kadar basit ve sıradan bir hayat değil. Başkanı olduğunuz odanın düzeni, imajı, itibarı, kalitesi ve evde ailenizle aranızdaki iletişimin kalitesi önce sizin elinizde. Evimizdeki ve iş yerimizdeki dünyamızın düzelebilmesi için önce düzeltmeyi tarzımızla, dilimizle, düşünce biçimimizle kendimizde yapmamız gerekiyor. Kendinizi önemseyecek ve değer vereceksiniz. Siz kendinize değer vermezseniz, kendinizi geliştirmek için çaba sarf etmezseniz, ailenize, işinize, ülkenize sizin için önemli olduklarını nasıl göstereceksiniz. Kurumların, odaların yöneticileri farklı düşünen, kendisinden öncekilerden farklı olmak zorunda. Bizim bunu yaratmamız gerekiyor. Yaptığınız iş ne olursa olsun işinizde en iyi olacaksınız. En iyi iş diye bir şey yoktur, işinde iyi adam olmak zorundayız.”

İletişim Becerileri konulu eğitim, Eroğlu tarafından katılımcı sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.