1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Melih Gökçek'ten Hitit Heykeli Yorumu

Melih Gökçek'ten Hitit Heykeli yorumu

“Çorum milletvekili, eski Hak-İş Konfederasyonu başkanımız, (AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu) dedi ki, ‘Hitit Heykeli Ankara’nın simgesi değildir. Bu bizim Çorum’un sembolüdür, burada olması doğal değil, biz bunu Çorum’a istiyoruz.’ Düşündüğün zaman son derece mantıklı bir şey. Şimdi telaşı almış herhalde birilerini. Her şeyin olma ihtimali var. Ama bu kamuoyunda tartışılır. Olur olmaz... Dava açılır diyorlar şimdi. Davayı kazanırlar, mecburen veririz. Ne olacağını bilemiyoruz. ‘Veririm’ de demem, ‘vermem’ de demem. Bakalım derim. 


İnşallah bitiriyoruz ama bu sene açmayacağız. Sebebi de temapark işletmecileri ‘ölü doğarsa ölü gider, coşkulu doğarsa coşkulu gider’ diyorlar. Kış aylarında açarsak da ölü doğacağı için 2018 Nisan’ında açacağız. Ama bitiriyoruz, kış aylarında açmanın mantığı olmadığı için seneye nisan diye düşünüyoruz.

BİZE VERİRLERSE YAPACAĞIZ

Fuar alanıyla ilgili TOBB, ASO ve Ticaret Borsası ‘buraya para veremeyiz’ dediler. Bundan dolayı iş sürüncemede kaldı. Geçtiğimiz hafta davet ettim, yurt dışında olduklarını ileri sürdüler. Bu hafta bir araya gelmek için haber bekliyorum. Yapılmayacak diye bir şey yok. Verirlerse, plan projemizi hazırladık, yapacağız.

ODTÜ’DEN TÜNEL GEÇMESİ LAZIM

Esenboğa Metrosu, bu yıl içerisinde ihale edilecek. Başkent’te yapımı süren Etlik ve Bilkent’teki şehir hastanelerine ulaşım için yeni yol çalışmalarını başlattık. Bilkent’teki şehir hastanesi için ODTÜ’nün içinden geçen İncek tarafından çıkan bir yol planı var. ODTÜ’nün de müsaade etmesi lazım ve ODTÜ’den bir tünel geçmesi lazım.

METRO VAR AMA BİNMİYOR KİMSE

Ankara trafiğinde 2 milyon 200 bin araç var. Ancak merkezlerin Ulus ve Kızılay olması nedeniyle, buralarda yığılma yaşanıyor. New York, merkeze girişi paralı yaparak, insanları caydırma politikası izliyor. Onun için yeni önlemlerin alınması lazım. Biz istediğimiz kadar yol yapalım olmuyor. Toplu taşım bu işin esası. Ama olsa bile insanları araç almaktan alıkoyamıyorsun. Ümitköy tarafından geliyorsunuz, metro var ama binmiyor kimse.

ULUS MEYDAN PROJESİNE BAŞLADIK

Ulus’ta yapılacak dev meydan projesine çalışmaya başladık. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü boşaltıldı ve yıkmaya başladık. 100. Yıl Çarşısı’nın içini yıkmaya başladık. Ulus’u boşaltacağız. Oradaki niyetimiz iki olay var. Osmanlı Bankası’nın oradan girip YİBA’nın oradan çıkacak bir alt yol, aynı şekilde Bentderesi tarafından gelip Ankara Palas’tan, eski Meclis’ten çıkacak bir tünel, yani toplam 2 tünel. Üstü tamamen yaya bölgesi ve meydan olacak.

BOĞAZ PROJESİNİN TEMELİNİ ATIYORUZ

Geçen sene itibarıyla projelerine başladık, bitirdik. Teknik toplantısını yaptık, 9 kilometre bir boğaz oluyor. 7 katman bulunuyor. Kot farkı bulunduğu için 7 tane su akacak, kademe kademe olacak. Bu sene başlıyoruz, 3 ay içerisinde temeli atmış oluruz. Kış aylarında da çalışıp, kanalı ortaya çıkarıp, 2018’de kanalı süslemeye başlayacağız. Kanalın iki yanına da pis su ve yağmur suyu kanalları yapacağız.”