1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü Imzalandı

Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü imzalandı

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) ile Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında,ANKESOB'a bağlı oda üyelerinden tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında çalışanların mesleki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için 'Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü' imzalandı. Eğitimler sonunda yapılacak sınavlardan başarılı olan kursiyerlere 'Bitirme Belgesi' verilecek.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) ile Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü imzalandı.

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik gereği esnaf ve sanatkarların almaları gereken eğitimleri milli eğitim okul ve kurumlarıyla işbirliği içerisinde hayata geçirmek amacıylaAnkara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) ile Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 'Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü' imza töreni gerçekleştirildi.

ANKESOB Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, Yönetim Kurulu Üyesi Tunçay Elmadağlı, Genel Sekreter Nurettin Erol, Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen ve BMEDB Üyesi Haydar Battaloğlu ile Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Zülkarneyin Avcı ve Altındağ İlçe MEM Şube Müdürü Emrah Koç katıldı.

Düzenlenen imza töreninde 'Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü' hakkında bilgi veren ANKESOB Eğitim, Proje ve Ar-Ge Müdürü Erdoğan Özen, "Oda üyelerimizin tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında işyeri sahibi olanlarla, onların yanlarında çalışanlar için talepte bulunanlara mesleki eğitim zorunluluklarını yerine getirmek amacıyla Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında bu iş birliği protokolü düzenlenmiştir." diyerek, mesleki risklerin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmaması ve İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerinin takip edilmemesinden dolayı uygulanacak cezaların da çok ağır olduğunu ifade etti.    

Özen'in protokol hakkında bilgi vermesinin ardından ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar, bir konuşma yaptı. ANKESOB Başkan Vekili Ar, "İmzalanan protokolle Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerdeki yaklaşık 195 meslek dalından birinde yer alıp, herhangi bir mesleki eğitim belgesi bulunmayan esnaf ve sanatkarlarımızdan 01/05/2017 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar, en az 32 saatlik eğitim modüllerini tamamlayarak belgelendirmeleri halinde mesleki eğitim almış olarak kabul edilecekler. Odalarımıza konu ile ilgili genelge çıkartılmış olup, odalarımızdan gelen talepler doğrultusunda eğitimler önümüzdeki aylarda başlatılacağından, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışmakta olanlardan, herhangi bir mesleki eğitim belgesine sahip olmayanların en kısa zamanda ilgili odalarına başvurmaları önem arz etmektedir. Protokolün her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Zülkarneyin Avcı da yaptığı konuşmada sonuç odaklı bir yaklaşım ile olumlu sonuçlar alınabileceğine inandığını belirterek, 'Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü'nün esnaf ve sanatkarların eğitim ihtiyaçlarına çözüm üretme açısından önemli bir protokol olduğunu kaydetti. Avcı, "Proje bir değer ortaya koymalı, hedef odaklı, sonuç odaklı olmalı. Bu anlamda Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bize düşen ne görev varsa yapmaya, ANKESOB ve bağlı meslek odalarına destek olmaya hazırız. Hepimizin ortak amacı ülkemize hizmet etmek. Milli Eğitim olarak özellikle İş Sağlığı ve Güvenliği'ni çok önemsiyoruz. İnsan odaklı bir süreç dahilinde eğitim ve iş hayatında İSG eğitimi gerçekten çok gerekli. İmza altına alınan protokol hepimiz için hayırlı olsun. Protokolün gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.