1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Öğretmeni Seven Çocuk, Dersi De Sever...

Öğretmeni seven çocuk, dersi de sever...

Son zamanlarda yakaladığı ivme ile dikkatleri üzerine çeken www.ozeldersalani.com sitesi kurucuları Yasin GÖKDUMAN ve SEFA ÖZDENİZ, www.cocuk-icin.com editörünün sorularını yanıtladı.

Gökduman ve Özdeniz, sitelerinin kuruluş aşamasını, velilerden gelen olumlu tepkileri ve ailelerin dikkat etmesi gereken hususları anlattı. Ayrıca atanamayan öğretmen adaylara da çağrıda bulundular. İşte keyifli röportajımız.

– Sizi tanıyabilir miyiz?
Yasin GÖKDUMAN. Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Eğitim Teknolojileri, Dijital Pazarlama, SEO alanlarında kendimi geliştirdim. Örneğin SEO’luk Türkiye’de yeni yeni popüler olan bir sektördür. Bilişim Teknolojilerin de SEO kariyer açısından oldukça önü açık bir sektördür. Bu yüzden bu alanda ilgili olan kişilere yardımcı olup uzman olduğum alanımla ilgili kariyer sahibi olmalarına katkı sağlıyorum.
Sefa ÖZDENİZ. İnönü Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği mezunuyum. Başarı isteyen öğrencilerle birebir ilgilenen, başarıya ulaşmaları için elinden geleni yapan, matematiği sevdiren bir öğretmenim. Yaklaşık 4-5 yıldır özel ders veriyorum ve birçok öğrencime sınavlar kazandırdım. TEOG, YGS, LYS, KPSS ve DGS çalışmalarında birçok öğrencime değer katıp başarılı kıldım.

– Özellikle aileler tarafından merak edilen bir soru ile başlamak istiyorum. Özel dersin öğrencilere faydaları nelerdir?
Y.G: Özel ders yani birebir yapılan derslerin günümüzde bir ihtiyaç haline geldiğinin farkındayız aslında. Birçok öğrenci eksiklerini gidermek için aileleriyle kontak kurup, ilgili derslerde özel derslere başvurmaktadır. Ancak öğrencilerin veya velilerin karşılaştıkları en önemli sorun; alanında uzman özel ders eğitimcisi bulamamasıdır.

– Sanırım bu noktada da www.ozeldersalani.com sitesini kurmaya karar verdiniz.
Y.G: Evet. Bu sorunu aşabilmek için bir çözüm aradık. Olabilecek en etkili çözümü de www.ozeldersalani.com sitesini kurarak hayata geçirdik. Bu noktada sitemizden ücretsiz üyelik oluşturarak bilgi edinilebilir.

 

– Kısa zamanda büyük ivme kazanmışsınız. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?
S.Ö: Son zamanlarda özel ders taleplerinin % 400 oranında arttığı görünmektedir. Özel ders ile ilgili araştırma yapan kişiler genelde; çevresinden tavsiye alır veya internette araştırma yapar. Biz beraber çalışma yaptığımız öğretmen, veli ve öğrenciler ile aramızda bir bağ oluşturduğumuz ve onları memnun ettiğimiz için çevresindeki diğer kişilere (ders vermek isteyen öğretmen veya ders almak isteyen öğrencilere) bizi tavsiye ediyorlar. Ayrıca teknoloji ve internet günümüzden her kesimden insanın vazgeçilmez bir parçası hali geldi. İstatistiklere göre bir birey günde minimum 3,5 saat internette vakit geçiriyor. Kurum olarak interneti ve sosyal medya platformlarını son derece aktif olarak kullanıyoruz. Özel ders üzerine internette araştırma yapan bir kişinin bize ulaşamama ihtimali çok azdır. En büyük hedefimiz, ders almak isteyen öğrencilerin ve özel ders vermek isteyen öğretmenlerin www.ozeldersalani.com üzerinden araştırma yapmalarını sağlamaktır.

“UZMANLIĞA VE GÜVENİRLİLİĞE DİKKAT EDİYORUZ”
– Böylece ivmeyi de kazandınız.
S.Ö: Öğretmen profillerinin profesyonelliği, video sistemi, web sitenin kullanıcı deneyimine uyumlu olması gibi birçok çalışmalarımızdan dolayı kısa sürede büyük ivme yakaladık. Yakın zamanda da çok daha büyük ivmeler yakalamayı hedeflemekteyiz.

 Ben de bir veli olarak sormak istiyorum: Öğretmenler, aileler ve öğrenciler neden sizi tercih etmeli?
Y.G: OzelDersAlani.com olarak bize başvuru yapan tüm öğretmenlerle görüşme sağlamaktayız. Öğretmeninin kalitesini ve güvenilirliğini benimsedikten sonra o öğretmenle çalışmalar yapmaktayız. Yani kurum olarak web sitemizde bulunan tüm öğretmenlerin uzman ve güvenilir olmasına elimizden geldiği dikkat ediyoruz. Ders aşamasında olan öğretmenle – öğrenci arasına hiçbir şekilde girmeyip sürecin öğretmenler tarafından yürütülmesine dikkat ediyoruz. Ancak öğrencinin veya velinin talebi doğrultusunda derslerin daha kalıcı ve sağlıklı geçmesi açısından bazı katkılarda bulunuyoruz.

‘ÖĞRETMENLERLE DOĞRUDAN İLETİŞİM KURABİLİRSİNİZ’
 www.ozeldersalani.com neler yapıyor?
Y.G: OzelDersAlani.com, Türkiye genelinde özel ders almak isteyen öğrenciler ile alanında uzman eğitimcileri doğrudan bir araya getiriyor. Kendi alanında uzman olup, özel ders vermek isteyen eğitimcilerin bulunduğu sitemizde istediğiniz alanda eğitimci bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ücretsiz olarak “öğrenci veya veli” profili oluşturmak ve eğitimcilerle sistem üzerinden görüşme sağlamak. Alanında uzmanlaşmış istediğiniz eğitimci ile sistem üzerinden doğrudan konuşabilir, bilgi alabilir ve uygun görmeniz durumunda derslere başlayabilirsiniz.

– Bu alanda hizmet veren birçok internet sitesi bulunuyor. Sizin farkınız nedir?

S.Ö: Öncelikle internet sitemizi hazırlarken pratik ve kolay kullanıma, detaylı bilgilendirmeye ve blog sistemine yer verdik. Özel ders veren eğitimcilerin profillerini oluştururken paylaştıkları bilgileri veya tanıtım videolarından detaylı araştırma yapabiliyorsunuz. Ders verdiği yer, branş, saatlik ücretleri, tanıtım videoları, tecrübeleri gibi birçok bilgiye zaman kaybetmeden anında ulaşıyorsunuz. Devamında da öğretmen profillerinde kendiniz için en ideal öğretmeni bulabilirsiniz. Konumuza göre size öğretmen yönlendirmesi yapan sitemizde, “Yakınındakiler” sekmesinden bulunduğunuz konuma en yakın öğretmenleri inceleyebilirsiniz. Yani hizmetimiz tamamen zaman kazanımı, şeffaflık ve eğitim sistemine katkı sağlamak üzerine kuruldu. Ayrıca sitemiz aracılığıyla herkes görüşünü ve düşüncelerini rahatlıkla açıklayabiliyor.

“MATEMATİK VE İNGİLİZCE BAŞI ÇEKİYOR”
– Hangi dersler daha fazla ilgi çekiyor?
Y.G: Okul ve sınav dönemlerinde; matematik, ingilizce, ilkokul takviye, fizik, okuma – yazma, edebiyat üzerine daha çok ders talepleri gelmektedir. Yaz dönemlerinde; fitness, pilates, kickboks, tenis, gitar, piyano gibi spor ve müzik dalları üzerine daha yoğun ilgi görüyor.

– Talep yoğunluğu anlamında hangi kentler ön plana çıkıyor?
Y.G: En çok talep gelen iller sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Antalya, Eskişehir…

“ATAMA BEKLEYEN ARKADAŞLARIMIZA EN NET REFERANSIZ”
– Atama bekleyen öğretmenlere mesajınız var mı?
S.Ö: Günümüzde maalesef her branşta binlerce atama bekleyen öğretmen adayı var. Atama bekleyen arkadaşlara atanana kadar, hem maddi olarak kendilerine katkı sağlayacak hem de tecrübe edinmeleri açısından özel derslere yönelmelerini tavsiye ederiz. Çünkü özel ders almak isteyen ve bunun için araştırma yapan on binlerce öğrenci vardır. Hem çevrelerini hem de interneti kullanıp öğrencilere ulaşabilirler. Verdiğiniz özel dersler size tecrübe ve referans kazandıracaktır ve atanana kadar maddi olarak size katkı sağlayacaktır.

“AİLELERDEN GÜVENİRLİLİK ONAYI ALIYORUZ”
– Verdiğiniz hizmet neticesinde gelen tepkileri paylaşır mısınız?
Y.G: Gerek öğretmenler, gerekse veliler bizim çalışmalarımıza hem şaşırmakta hem de etkilenmektedir. Çünkü bizim gibi çalışma yapan başka kurumlar olsa da bizim sunduğumuz hizmeti hiçbir kurum sunmamaktadır. Öğretmeleri arayıp genel bilgiler yapmamız ve güvenilirlilik ile ilgili çalışmalar yapmamız insanları oldukça memnun etmektedir. Velilerden aldığımız geri dönüşlerle de veli ve öğrenciyi oldukça memnun etmektedir.

“ÖĞRETMENİ SEVEN ÖĞRENCİ DERSİ DE SEVER”
– Aileler özel öğretmen tercihi yaparken nelere dikkat etmeli?
S.Ö: Öğretmeninin; alanında uzman olması, öğrenciyi anlaması, öğrenciye eksik olduğu konuda en verimli şekilde katkı sağlayacak ve güvenilir bir öğretmeni tercih etmektedir. Bunun dışında öğretmenin ders ücreti de çoğu aileler için diğer bir tercih sebebidir.

– Anlattıklarınıza istinaden özel ders ücretini belirleyen faktörler nelerdir? Biz velilere önerileriniz nelerdir?
S.Ö: Öğretmeninin alanında uzman olması en belirleyici faktördür. Özel ders üzerine yeni yeni çalışma yapan öğretmenler saatlik, ortalama 50 TL’ye ders verirken, alanında uzmanlaşmış ve oldukça tecrübesi olan öğretmenler saatlik ortalama 200 TL’ye ders vermektedir. Bunu dışında öğretmenin bulunduğu ilin özel ders talep durumunda ücreti değiştirmektedir.
Kurum olarak velilere verebileceğimiz en önemli tavsiyemiz; Çocuklarının geleceklerine yatırım yaparken; çocuğuna katkı sağlayacak, onu anlayacak ve dersi sevdirecek öğretmen ile çalışmalar yapmalarıdır. Çünkü öğretmeni seven öğrenci dersi de sever.