1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Operacılar Türkülere ‘Mest’ Oldu

Operacılar türkülere ‘mest’ oldu

Türkülerin senfonik müzikle seslendirileceği bir konser için çalışma yapan opera sanatçıları, “Türkülerin bu kadar derin olduğunu bilmiyorduk” diye konuştu

Elazığ'dan Erzurum'a uzanan coğrafyadaki anonim türkülerin klasik müzikle harmanlandığı "Yukarı Fırat Senfonik Esintiler Konseri", ilk kez orkestra eşliğinde Opera Sahnesi'nde bugün prömiyer yapacak. Konserin orkestra şefliğini yapacak bestecilerden Çetin Işıközlü, çok sesli müzik eğitimi aldığını ve bugüne kadar beş opera, iki bale, bir oratoryo, üç senfonik eser, dört konçerto yazdığını dile getirdi. Işıközlü, türkülere çok aşina olmadığını da ifade etti.

İLK EŞİNE DİNLETTİ
Klasik müzik eğitimi gördüğü için türkü dinleme imkânının çok olmadığına işaret eden Işıközlü, "Orhan Veli 'Ağlasam sesimi duyar mısınız?' şiirinde 'Bilmezdim kelimelerin bu kadar kifayetsiz olduğunu, bu derde düşmeden önce' diyor. Ben de 'bilmezdim türkülerin bu kadar derin olduğunu bu derde düşmeden önce' diyorum. Gerçekten türküler çok derinmiş, biz bunu geç öğrendik" diye konuştu. Işıközlü, İsmet Ülker'in ısrarıyla "Yukarı Fırat" türküsünün notasını alarak eseri esasından uzaklaşmadan düzenlediğini dile getirerek, parçayı ilk olarak bu konularda fikrine güvendiği eşi Işık Işıközlü'ye çaldığını, eşinin beğenmesi üzerine daha da geliştirerek şan ve orkestra için ilk türkü bestesini yaptığını söyledi.

'DOĞU-BATI KÜLTÜR SANAT BULUŞMASI DİYEBİLİRİZ'
Piyanist Hande Dalkılıç'ın da beğenmesi üzerine türkünün piyano versiyonunu kaleme aldığını ifade eden Işıközlü, Dalkılıç ve Ülker'in teşvikiyle diğer türküleri de bestelediğini anlattı. Süreçte yoğun bir çalışma içerisine girdiğini belirten Işıközlü, şunları kaydetti: "Hande hanım '9 türkü olursa ben bunun CD'sini çıkarırım' dedi. Biz 6 tanesini seçmiştik, Hasan Saltık da 3 türküyü önerdi. Onun da desteğiyle 8 türkünün de piyano versiyonunu hazırladım. Böylece her biri Elazığ'dan Erzincan ve Erzurum'a kadar uzanan yöredeki çoğu anonim türküler üzerindeki çalışmamı tamamladım ve 'Yukarı Fırat Ezgileri' albümü doğdu. Doğu-batı kültür ve sanat buluşması, diyebiliriz. Çok güzel bir eser oldu." Klasik müzikle harmanlanan bu besteleri dinleyiciyle buluşturacaklarını vurgulayan Işıközlü, "Konserde, çok sesliye alışkın olmayan türkü dinleyicileri, kendilerine tanıdık gelen türkü isimlerinden yola çıkarak çok sesli müziği dinleme imkanı bulacaklar" diye konuştu.

ŞU FIRATIN SUYU AKAR SERİNDİR
Konserde, Selva Erdener, Görkem Ezgi Yıldırım, Ayhan Uştuk, Emre Akkuş, Yunus Emre Özorhan, Şu Fıratın Suyu Akar Serindir, Dağlar Dağımdır Benim, Sarı Gelin, Pınar Başından Bulanır, Hafomun Evi Kaya Başında, Ne Ağlarsın Benim Zülfü Siyahım, Gitme Durnam Gitme, Hüseynik'ten Çıktım türkülerini klasik müzikle birlikte sunacak.