1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Otizm Tanılı Emre Civan Seymen Olarak Yetişiyor

Otizm tanılı Emre Civan Seymen olarak yetişiyor

Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu 3. sınıf öğrencisi otizm tanılı Emre Civan Toy, kaynaştırma sınıfında aldığı eğitimin yanı sıra yaşıtlarıyla birlikte Seymenlik eğitimi alıyor. Seymen oyunlarına katılan Emre Civan, Seymen kıyafetini giyerek, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılı kapsamında düzenlenecek kutlama töreninde kortejde arkadaşlarıyla birlikte yer alacak.

Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şubesi, yeni Seymen ve Bacıerenler  yetiştirmek amacıyla anlaşma sağlanan okullarda eğitimlerine devam ediyor.

Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şubesi'nin  yeni Seymen ve Bacıerenler yetiştirmek amacıyla okullarda verdiği eğitimde Seymen olarak yetiştirdiği öğrencilerden biri de Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu 3. sınıf öğrencisi otizm tanılı Emre Civan Toy.

ADI GİBİ CİVAN BİR SEYMEN OLACAK

Ankara Kulübü Derneği Çankaya Şube Başkanı Halil Bahadır Saka, Çankaya - Erdoğan Şahinoğlu İlkokulu öğrencilerine Seymenlik ve Bacıerenlik eğitimi verdiklerini belirterek, "30 Erkek öğrencimize Seymenlik, 30 kız öğrencimize de Bacıerenlik eğitimi veriyoruz. Okulun kültür ve spor salonlarında gerçekleştirdiğimiz çalışmaları Seymen ve Bacıeren arkadaşlarımızla  birlikte yönetiyoruz. Seymenlik eğitimi alan öğrencilerimiz arasında otizm tanılı Emre Civan adında bir erkek öğrencimiz de var. İkinci haftada olmamıza rağmen Emre'nin yaklaşımını, uyum ve istekliliğini çok olumlu buluyorum. Emre Civan, adı gibi Civan bir Seymen olacak. Emre gibi özel çocuklarımızın, hayatın her alanında yer almalarını sağlamak, topluma kazandırmak hepimizin görevi. Emre yakın zamanda Seymen kıyafeti de giyecek ve inşallah bu yıl Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 100. Yılı kapsamında düzenlenecek kutlama töreninde kortejde arkadaşlarıyla birlikte yer alacak. Benim için büyük bir mutluluk Emre'nin arkadaşları arasında Seymenlik geleneğini öğrenmesi." dedi.

Emre'nin annesi Özge Toy da; “Atipik otizm tanılı Emre Civan, 8 yıldır yoğun eğitim alıyor. Akademik eğitiminin yanı sıra aldığı müzik ve spor eğitimleri ile de günlük yaşam becerileri ve sosyal iletişim anlamında ciddi bir ilerleme katetti. Son 3 yıldır kaynaştırma öğrencisi olarak gölge öğretmen desteği ile özel gereksinimli çocukların eğitimi konusunda son derece hassas ve destekleyici bir okulda çok olumlu bir eğitim süreci yaşadı. Okuldaki hiçbir etkinlikte ayrı tutulmadı, ilgisi ve dikkati yeterli olduğu ölçüde hepsine katıldı. Yeni başlayan  Seymen eğitimine de katılması ve keyifle sürdürmesi bizi de memnun ediyor. Biz aile olarak Emre'nin mutlu, huzurlu, kendi ayakları üzerinde duran bir birey olması,  çalışabileceği, güvenle yaşayabileceği  bir hayatının olması için çaba gösteriyoruz. Bu tür sosyal aktiviteler onun sosyal gelişimine gözle görülür katkı sağlıyor. İlerleyen zaman içerisinde iletişim becerilerinin çok daha gelişeceğine inanıyorum. Her geçen gün zihinsel ve bedensel anlamda gelişme kat ediyor. Seymenlik eğitimi içerisinde arkadaşları ile sosyalleştikçe daha heyecanlı, daha mutlu olduğunu hissediyorum. Bedensel ve çevresel farkındalığının  artacağına inanıyorum. Otizmli bireylerin en önemli ihtiyacı kabullenilme ve içinde bulundukları sosyal grup ile bütünleşmelerini sağlayacak desteklerdir. Kimseyi ayrıştırmadan her bireyin hak ettiği yaşam kalitesinde yaşamasının desteklendiği bir toplum olmamızı dilerim." ifadelerini kullandı.