1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. ‘Pasta Pastaneden Alınır’

‘Pasta Pastaneden Alınır’

 

Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kahveci, insan sağlığını hiçe sayan merdiven altı kayıt dışı üretime dikkat çekmek ve soruna ilişkin tüketiciyi bilinçlendirmek amacıyla “Pasta Pastaneden Alınır” afiş ve stickerleri her yere dağıttıklarını söyledi.

 

Merdiven altı üretim diye tabir edilen koşullarda üretilen pasta, tatlı, şeker, dondurma gibi pastane ürünlerinin halkın sağlığını tehdit ettiği gerçeğine dikkat çekmek istediklerini söyleyen Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kahveci, “Pasta Pastaneden Alınır” afiş ve steckerleri halkın görebileceği yerlere asılması için dağıttıklarını belirtti. 

 

MERDİVEN ALTI ÜRETİM HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

 

"Kalite ve hijyen pastacılık sektöründe çok önemli. Merdiven altı üretim yapanlar sonuçta insan sağlığını riske atan düşük maliyetlerle üretim yapıyor." diyen Kahveci, kayıt dışı sağlıksız koşullarda yapılan üretimin insanların sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra odaya kayıtlı faaliyet gösteren, devletine vergisini veren, çalıştırdığı elemanla istihdam yaratan, gerekli kurum ve kuruluşlardan yasal izinlerini alarak işini layıkı ile yapmaya çalışan pastacı esnafını da çok ciddi anlamda mağdur ettiğini kaydetti.

 

Oda Başkanı Kahveci, “Kayıt dışı merdiven altı diye tabir etiğimiz tabelası olmayan yerlerde pastane ürünlerinin gece üretimi, gündüz ise sektörle alakası olmayan kontrolsüz ortamlarda, arabaların bagajlarında çok düşük fiyatlarla satışı yapılmakta, bu da işini doğru yapanla arasında haksız rekabete yol açmakta. Buna dur demek için gerek belediyelerin yetkilileri, gerekse  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve diğer yetkili kurumlarla tam bir koordine içinde çalışmaktayız. Tüketicileri, bilinçlendirmek ve insan sağlığının ön planda tutulması birinci önceliğimiz. Vatandaşlarımız çok dikkat etsin. Tüketicilerin denetlenen işyerlerinden sağlıklı ürünler almalarını, pasta, tatlı, şeker, dondurma gibi, kısaca pastane ürünü ihtiyaçlarını bu işle iştigal eden, adresi ve muhatabı belli olan, mahallelerindeki  pastanelerden  karşılamalarını önemle tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.