Prysmian Group Ankaralı elektrik teknisyenlerini ağırladı
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Prysmian Group Ankaralı Elektrik Teknisyenlerini Ağırladı

Prysmian Group Ankaralı elektrik teknisyenlerini ağırladı

Ankara Elektrik, Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na bağlı üye sektör temsilcileri ziyaret ettikleri Prysmian Group Türkiye Mudanya Fabrikası'ndaki üretim hatlarını ve çalışmaları yerinde inceleyerek, departman uzmanlarından bilgi aldı. Grup ardından Montania Otel'de kendileri için düzenlenen CPR-Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve Kablo Sektörü seminerine katıldı.

 

Ankara Elektrik, Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yusuf Aslantürk, odaya bağlı üyeler eşliğinde Prysmian Group Türkiye’nin Bursa-Mudanya’da bulunan 180.000 m2 alan üzerinde kurulu olan fabrikasını ziyaret ederek, öncelikle operasyonel elemanların eğitim aldığı Prysmian Group Üretim Akademisi hakkında bilgi aldı. Ardından küçük gruplar halinde ziyaret ettikleri fabrikanın Malzeme Teknolojileri Laboratuvarı, Yanma Deney Laboratuvarı ve üretim tesislerinde, kendilerine departman sorumluları tarafından yeni yönetmeliklere göre detaylı bilgilendirme yapıldı.

 

Fabrika ziyaretinin ardından Montania Otel’de gerçekleştirilen seminerde, Prysmian Group Ürün Müdürü Ender Eraslan tarafından gruba CPR-Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ve Kablo Sektörü hakkında sinevizyon eşliğinde sunum gerçekleştirildi. Seminerde, CPR Simülatörü ile yapılan testlerle eğitimin bütünleştirilmesi ve pekiştirilmesi yapıldı, CPR’a uygun  kabloların kullanımının önemi anlatıldı.

 

Prysmian Group ve Türk Prysmian hakkında bilgilendirme yapan Eraslan, Prysmian Group'un, enerji ve telekomünikasyon kablo ve sistemleri alanında dünya lideri olduğunu ifade ederek, "Prysmian Group, 138 yıllık geçmiş deneyimi ve dünya genelinde yılda 8 milyar EURO’luk  satış hacmi, 50 ülkede yaklaşık 20 bin çalışanı ve 82 fabrikası, 17 Ar Ge merkezi ile yüksek teknoloji gerektiren pazarlara odaklanmıştır. Prysmian Group Türkiye ise; dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe lider olan Prysmian Group’un Türkiye operasyonudur. Firmanın merkezi, 1964 yılından bu yana Mudanya’da (Bursa) yer almaktadır ve toplam 180.000 m²'lik açık alan (79.000 m² kapalı alan) üzerinde faaliyet göstermektedir. 53 yıllık mazisi olan fabrikada, yıllık yaklaşık 953 milyon liralık satış hacminin yüzde 26'sı da ihraç ediliyor." diye konuştu.

 

Eraslan, seminerin amacını, 1 Temmuz 2017 itibari ile kablolar için yeni bir yasal yönetmeliğin zorunlu hale geleceğini ve tamamen bu konu hakkında bilgilendirme yapmak için bir araya geldiklerini söyledi.

 

CPR-Yapı Malzemeleri Yönetmeliği'nin kabloda kalite ve güvenlik seviyesini yükseltmek için önemli bir adım olduğunu belirten Eraslan, kablo üreticilerinden, son kullanıcıya kadar Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin herkese ciddi bir sorumluluk getirdiğini vurguladı. Eraslan, "CPR-Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, adından da anlaşılacağı üzere yapılarda kullanılan ve yangın esnasında can ve mal kaybına neden olan her türlü malzemeyi içeren bir yönetmeliktir. Kablolar da bu yönetmeliğin içerisinde yer alıyor. Her yıl binlerce insanın öldüğü, on binlercesinin yaralandığı ve büyük maddi kayıpların meydana geldiği yangınlarda can ve mal güvenliği, kullanılan malzemelerin yangın esnasında gösterecekleri performans ile doğru orantılıdır. Günümüzde inşa edilen yapılarda, yüksek miktarda kullanılan malzemelerden biri olmalarından dolayı, kabloların seçimi de 'Güvenli Yaşam' alanlarının inşa edilmesinde çok kritik ve önemli bir rol oynamaktadır." dedi.

 

Eraslan'ın kablo sektörü hakkında bilgi paylaşımı ile devam eden seminerde,  Simülatörle  yapılan CPR  testi uygulamasıyla Prysmian marka kablonun  yangına tepki performans seviyesi ölçüldü. 

 

Seminer, katılımcıların sorularının yanıtlanması ile sona erdi.