1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Rüzgarlı Sgk'dan Yapılandırma Hatırlatması

Rüzgarlı SGK'dan yapılandırma hatırlatması

Rüzgarlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Birol Toprak ve beraberindeki merkez müdür yardımcıları, ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar'ı makamında ziyaret ederek, yapılandırma hakkında bilgi verdi.

Rüzgarlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Birol Toprak, yaptığı konuşmada 7020 sayılı Torba Kanun'la getirilen  SGK borç yapılandırmasının esnaf ve sanatkarlara duyurulması konusunda  destek istedi. Toprak, "7020 sayılı Torba Kanun'la vatandaşların kamuya olan borçlarına yeniden yapılandırma imkanı getirilmiştir." dedi.

Yapılandırma kapsamına giren SGK borçlarının türü hakkında bilgi veren Toprak, "2017 Mart ve önceki aylara ilişkin olup, ilk taksit ödeme süresinin (31.08.2017) sonuna kadar tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; 5510 sayılı Kanun'un 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve 4/c (Emekli Sandığı) kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta primi, emekli keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi borçları, isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçları, Bağ-Kur'luların sosyal güvenlik destek primi borçları, özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilikten (asgari işçilik) kaynaklanan sigorta primi borçları, idari para cezası borçları ile SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı borçları yapılandırma kapsamındadır." diye konuştu.

SON BAŞVURU 30 HAZİRAN 2017

Toprak, yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların 30 Haziran 2017 tarihine kadar SGK'ya başvuruda bulunmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.


ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar da yaptığı konuşmada esnaf ve sanatkarların ekonomik ve toplumsal hayatta  vazgeçilmez öneme sahip olduğunu belirterek, "Esnaf ve sanatkarlarımız her zaman devlete karşı olan yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye özenle çaba göstermekte, ancak zaman zaman istemeden de olsa SGK primleri gibi bazı yükümlülüklerini düzenli şekilde yerine getirmekte zorlanmaktadır. Dolayısı ile istemeden de olsa bir takım aksaklıklar ve ekonomik nedenlerden dolayı sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkarlarımıza böyle bir imkanın tanınmasından dolayı memnuniyet duymaktayız. Bu anlamda hükümetimize ve yapılandırmadan dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

Ar, 7020 sayılı SGK borç yapılandırmasına ilişkin hatırlatmayı odalara ve odalara bağlı üyelere SMS ve e-posta yoluyla yapacaklarının altını çizdi.