1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Sevil Toktaş'tan Lys Uyarısı: "gerçek Sınav Protokollerini Uygulayın"

Sevil Toktaş'tan LYS uyarısı: "Gerçek sınav protokollerini uygulayın"

'EKSİKLERİNİZİ TAMAMLAYIN'


Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) sayılı günler kala Öğrenci Koçu ve yazar Sevil Toktaş, uyarı niteliğinde açıklamalarda bulundu. Sınavın öğrencileri ilgilendirdiği kadar aileleri de yakından etkilediğine dikkat çeken Toktaş'ın, LYS öncesi yaptığı uyarılar şöyle:

''Üniversite adaylarının ara vermeden hazırlıklarını sürdürdüğü LYS için geri sayım başladı. Sınav öncesi adayların artık eksiklerini tamamlaması gerekiyor. Geçmiş yıllara ait LYS sorularını tekrar çözmek, son haftalarda yapacağınız en etkili yöntemdir. Böylece eksiklerinizi daha kolay tespit edip, tamamlama şansına sahip olursunuz.

Bu hafta çözeceğiniz tüm deneme sınavlarında mümkün olduğunca gerçek sınav protokollerini uygulayın. Örneğin deneme sınav sırasında lavaboya gitmeyin, kimseyle konuşmayın, ara vermeyin, telefon veya müzik gibi dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durun. Yalnızca bilginizi değil, alışkanlıklarınız ile vücudunuzu da deneyin.Uyku Düzenine Dikkat!

Vücudumuzun ve beynimizin kendine göre özel bir saati vardır. Biz farkında olmasak da beynimiz alıştığı zamanda alıştığı eylemi yapma eğilimindedir. Aynı eylemi günün aynı zamanında yaptığınızda performansınız artar. Bu sebeple sınav haftasına girdiğinizde her gün sanki LYS'ye girecekmiş gibi erken uyanın. Böylelikle hem uykunuzu düzene koyacak hem de sınav kaygınızı azaltıp, sınavda bilinçaltınızın desteğini alacaksınız. 'www.kocluguankara.com' adresli sitemizdeki Sınav Kaygısı Ölçüm Testi'ni çözerek kaygı durumuzu da öğrenebilirsiniz. Ayrıca geç uyuyup-uyanmak, sınav gününüzü de etkileyerek sizi zorlayacaktır.


Stresinizi Kontrol Altına Alın

Sınav maratonun doğal akışında karşımıza çıkan stres! Bu süreçte stresli olmanız çok normal. Eğer stres yaşamıyor olsaydınız bu anormal olurdu. Ancak yaşadığınız stresin ölçüsüne dikkat edin. Sonucu ne olursa olsun unutmayın ki bu sınav dünyanın sonu değil. Sınava girerken "Ben elimden geleni yaptım" diyebiliyorsanız gerisi önemli değil. LYS'ye aileniz, arkadaşlarınız veya öğretmenleriniz için değil, kendiniz için girdiğinizi ve yarıştığınız tüm adayların neredeyse tümünün benzer duygular yaşadığını unutmayın. Kontrol sizde olduğu sürece bir adım önde olacaksınız.''


İLETİŞİM:

Sevil TOKTAŞ

0533 686 91 79

www.kocluguankara.com

bilgi@kocluguankara.com