1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Sincan Belediyesi Bağımlılıkla Ilgili Mücadeleye Devam Ediyor

Sincan Belediyesi bağımlılıkla ilgili mücadeleye devam ediyor

Son yıllarda gençlerdeki en büyük tehlikelerden biri de teknoloji bağımlılığı… Bağımlılığın her türlüsüyle mücadele eden Sincan Belediyesi, gençleri bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında Klinik Psikolog Mehmet Dinç, gençlerle buluşturuldu. Onlara tavsiyelerde bulunan Dinç, “Bağımlılığa sadece uyuşturucu değil teknoloji de yol açar. Sosyal medya ve sanal dünyaya harcadığınız zamanı gerçek dünyada gerçek sosyal aktivitelerle değerlendirin” dedi.

 

Türkiye'de yaşayan 12-18 yaş grubundaki gençlerin yüzde 3,6'sının internet ve teknoloji bağımlısı. Gençlerin 4'te biri ise risk altında. İşte bu tablo karşısında harekete geçen Sincan Belediyesi, gençlerin bilinçlenmesi adına bir dizi faaliyet yürütüyor. Onlardan biri de Lale Meydanı Konferans Salonundaydı. Klinik Psikolog Mehmet Dinç gençlere; internet, televizyon, sosyal medya bağımlılığı ve başarılı olabilmenin yolları hakkında bilgiler verdi. “Şu an en verimli çağlarınızdasınız. Bağımlılık sadece madde bağımlılığı değildir” diyen Dinç, “İnternet, televizyon ve sosyal medya da bir bağımlılıktır. Ekran başında harcadığınız zamanın belli bir kısmını araştırma ve spor yaparak, hobi edinerek geçirin” diye konuştu.

BAŞARI SABIR VE MÜCADELEDEN GEÇER

 

Başarılı olmanın yolu ile ilgili gençlere tavsiyelerde bulunan Dinç, “Başarısız insanlar ve başarılı insanlar arasında çok benzerlik vardır. Onları birbirinden ayıran tek fark vardır; bu da mücadele arzusudur. Başarısız insan, başına bir durum geldiğinde pes eder, bırakır. Başarılı insan ise sonuna kadar gayret eder ve sabreder. Bu da onu başarıya götürür. Siz siz olun mücadele arzunuzu yitirmeyin” dedi.

“Kendinize yatırım yapın, bir hayaliniz olsun” diyen Dinç, “Kendinizi yönetirseniz dünyayı yönetirsiniz. Bir hayaliniz, bir rüyanız olsun. Amacınız için mücadele ederseniz bütün bağımlıklardan uzak durur depresyondan uzaklaşırsınız. Ama amaçsız bir yaşam sizi bağımlılık dediğimiz illete sürükler” ifadelerini kullandı.

Bağımlılıkla mücadele için Sincan Belediyesi’nin gençlere yönelik bu organizasyonlarının oldukça önemli olduğunun altını çizen Dinç, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’ya teşekkürlerini iletti.