1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Sincan Yağlı Güreşleri 8 Temmuz'da

Sincan yağlı güreşleri 8 Temmuz'da

Bu sene dokuzuncusu düzenlenecek olan Sincan Yağlı Güreşlerinde geri sayım başladı.  Başpehlivanları er meydanında buluşturacak olan Sincan Belediyesi bu sene de büyük bir organizasyona imza atacak.  340 sporcunun katılacağı Sincan Yağlı Güreşleri 8 Temmuz Cumartesi günü Sincan Şehir Stadyumunda gerçekleşecek.  Saat 10.00’da başlayacak olan etkinlik gün boyu Sincanlı sporseverlere heyecan dolu anlar yaşatacak.

 

Sincan’da yiğitler er meydanına çıkacak. Sincan’ı temsil eden değerlerden biri olan Sincan Yağlı Güreşlerinde son düzlüğe gelindi. Sincan Belediyesi tarafından bu sene dokuzuncusu düzenlenecek organizasyon ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen sporcuları er meydanında buluşturacak.  Yaklaşık 13 siklette 340 sporcunun rekabet edeceği etkinlik göz kamaştıracak.

BAŞPEHLİVANLAR SİNCAN ER MEYDANINDA

 

Türkiye'nin en ünlü 20 başpehlivanı tarihi Kırkpınar Güreşleri öncesi son sınavını Sincan Yağlı Güreşlerinde verecek. Kıyasıya mücadelenin olacağı Sincan Yağlı Güreşlerinde onlarca başpehlivan kispetlerini giyerek güreş severleri güreşe doyuracak. Başpehlivanlık için yarışacak isimlerin tek tek belli olduğu organizasyonda; Mehmet Yeşilyeşil, Süleyman Aykırı, Faruk Akkoyun, Hüseyin Demir, Mahmut Kavakçı, Ünal Kahraman ve Hamza Köseoğlu gibi güreş tarihine adını altın harflerle yazdırmış pehlivanlar Sincanlıları peşrevle selamlayacak.

Bu yıl başpehlivanın kim olacağı sorusunun cevabı ise 8 Temmuz Cumartesi günü belli olacak. Sincanlı sporseverlere gün boyu unutulmaz anlar yaşatacak Sincan Yağlı Güreşleri, Sincan Şehir Stadyumunda saat 10.00‘da gerçekleşecek.

“YAĞLI GÜREŞLER KÜLTÜRÜMÜZÜN AYRILMAZ PARÇASI”

Yağlı Güreşlerin toplumsal önemine değinen Sincan Belediye Başkanı Doç. Doç. Dr. Mustafa Tuna yağlı güreşlerin milli ve manevi değerlerle iç içe olduğunu ifade etti. Başkan Tuna “Ata sporumuz olan yağlı güreşler kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olmuştur. Osmanlıdan günümüze birçok pehlivan bizi uluslararası platformlarda temsil etmiştir. Koca Yusuflar, Kara Ahmetler, Adalılar, Kurtdereliler ve daha birçok pehlivan Avrupa ve Amerika’ya manevi duyguların birleştirdiği güçle müsabaka yapmaya gitmişlerdir. Bizler işte o ecdadın torunları olarak yeni Koca Yusuflar, genç Kurtdereliler yetiştirmeli ve onlara destek olmalıyız.  Biz Sincan Belediyesi olarak imkânlarımız ölçüsünde Sincan Yağlı Güreşler ile inşallah bu değerimizi yeni nesillere anlatacak ve aktaracağız” diye konuştu.