1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Srebrenitsa Şehitleri Keçiören'de Anıldı

Srebrenitsa şehitleri Keçiören'de anıldı


8 bin 372 Bosnalı Müslümanın katledildiği Srebrenitsa Soykırımı’nın 22’nci yıldönümü, Keçiören Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda bulunan Srebrenitsa Anıtı önünde düzenlenen törenle anıldı.

Srebrenitsa şehitlerini anmak amacıyla gerçekleştirilen törene Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve eşi Hatice Ak’ın yanı sıra, Bosna Hersek Büyükelçisi Bakir Sadovic, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, AK Parti Keçiören İlçe Kadın Kolları Başkanı Mahpeyker Sert ve İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Tunçbilek ile Keçiören Müftüsü Dr.İhsan İlhan, Belediye Meclis Üyeleri ve STK temsilcileri de katıldı.

ZAYIFLIK DÜŞMANI ÜZERİNİZE ÇEKER
Soykırımın 22’nci yıldönümünün bütün dünyada anıldığını ifade eden Bosna Hersek Büyükelçisi Sadovic, “Bizlere vermiş olduğunuz destek ve her yıl gerçekleştirilen bu anma programından ötürü sizlere teşekkür ediyorum. Zayıf olmamamız gerekiyor, zayıflık her zaman düşmanlarınızı üzerinize çekiyor” dedi. Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminde verdiği şehitleri de andıklarını belirten Büyükelçi, “Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Biz Bosna Hersek olarak her zaman sizlerin yanındayız. Bu dramların bir daha yaşanmamasını Allah’tan diliyorum” diye konuştu.

1995 yılında Bosna’da gerçekleştirilen soykırımın insanlığın yüzkarası olarak tarihe geçtiğini vurgulayan Başkan Mustafa Ak ise, “Bu katliamı unutmamak ve unutturmamak için her yıl Aliya İzzetbegoviç Parkımızın içerisindeki Srebrenitsa Anıtı önünde şehitlerimizi anıyoruz. Aliya İzzetbegoviç, ‘Bu soykırımı unutmayalım, çünkü unutursak tekrar yaşarız’ demişti. 8 bin 372 Bosnalı kardeşimizi şehit ettiler. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

TÜRKİYE İZZETBEGOVİÇ’İN EMANETİNE SAHİP ÇIKIYOR
1995 yılında yaşanan bu vahşetin Bosna Hersek kadar Türkiye’nin belleğinde de derin izler bıraktığını kaydeden Başkan Ak, Bosna’nın o dönem BM koruması altında olduğunu hatırlatarak, “Dünya yardım çığlığını geç duydu, ama Bosna’nın çok büyük bir şansı vardı. Aliya İzzetbegoviç sadece liderliği ile değil, insanlığı ile de Bosna halkının yolunu aydınlattı, Bosna’yı bağımsızlığına kavuşturdu. Bilge Aliya İzzetbegoviç vefatından önce Bosna’yı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a emanet etmişti, Onun ferasetine, imanına güvenmiş,  onu tüm İslam Ülkeleri için bir şans olarak görmüştü. Türkiyemiz bu emanete sahip çıkıyor, çıkmaya da devam edecek” mesajını verdi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANITIMIZI AÇACAĞIZ
Mustafa Ak, Uluslararası Adalet Divanı’nın Sırbistan'ı katliamdan sorumlu tutmasa da yaşananları "soykırım" olarak nitelendirdiğini, Hollanda mahkemesinin Srebrenitsa Katliamı ile ilgili davada kendi askerlerini suçlu bularak "Ölümlerin yüzde 30'undan Hollanda sorumlu" kararına vardığını ifade ederek, “Hollanda ile yaşadığımız kriz esnasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘Hollanda'yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız’ demişti. Hollanda mahkemesinin verdiği karar bu cümlenin haklılığını da ortaya koydu” diye konuştu. Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da hain bir darbe kalkışması yaşadığını, işgal ve iç savaşı amaçlayan bu girişimin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ve milletimizin mücadelesi ile yenilgiye uğratıldığını dile getiren Başkan Ak, “Biz biliyoruz ki o gün Bosnalı kardeşlerimizin kalbi Türkiye ile birlikte attı. Bizler de Belediye olarak, bu hain darbenin yıldönümünde milletimizin zaferini bir kez daha hatırlatacağız. Bu gece itibarıyla demokrasi nöbetlerimize başlıyoruz.15 Temmuz'a özel üzerinde şehitlerimizin adı ve fotoğrafının yer aldığı ve  ‘tek devlet, tek millet, tek vatan ve tek bayrak’ ilkesini simgeleyen anıtımızın da Cumartesi günü açılışını yapacağız. Yine o gün şehitler için milli irade yürüyüşümüzü tekrarlayacağız” bilgisini paylaştı.

Konuşmaların ardından protokol heyeti anıta çelenk koydu ve Srebrenitsa şehitlerini temsilen gökyüzüne beyaz balonlar bıraktı.