1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Tartışılan Odtü Yolu Son Sürat Başladı...

Tartışılan ODTÜ yolu son sürat başladı...

Bilkent Şehir Hastanesi Kampüsü’nün bulunduğu alanın trafiğini rahatlatmak amacıyla yapılacak ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisinden geçecek yolda ilk kazma, Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ’nün protokolle anlaşmasından bir gün sonra vuruldu.
Önceki akşam ODTÜ Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başlayan çalışmaya Büyükşehir Belediyesi’ne ait 100 iş makinesi ve 400 kamyon katıldı. Ekipler, ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarı’na kadar uzanacak 4.8 kilometrelik yol için arazide, gece boyunca ‘yol açma’ çalışması yapıldı. Çalışma kapsamında yolun geçeceği alandaki ağaçlar ve çalılar, iş makineleriyle kaldırıldı. Olası eylemlere karşı çevik kuvvet ekiplerinin ve TOMA’ların sevk edildiği bölgedeki çalışmalar, dün de gün boyu devam etti.

KALDIRILANLAR YERİNE 2 KAT FAZLASI DİKİLECEK


GÖKÇEK: BU BİR REKOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, yeni açılacak yol çalışmasıyla ilgili dün Twitter hesabından açıklama yaptı. Ankara’nın, kişi başına düşen yeşil alan miktarını da paylaşan Gökçek, şu ifadeleri kullandı:
“ODTÜ Rektörlüğü ile yapılan protokol gereği açılacak 4.5 km’lik yolu bir gecede açarak Büyükşehir Belediyesi bir rekora daha imza attı. Ankara’ya yapılan bu büyük hizmet nedeniyle anlayış gösteren ODTÜ camiasına Ankaralılar adına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bazı arkadaşlar ağaç katliamı, yeşil düşmanı diye tepki gösteriyorlar. Belediye başkanı olduğumda kişi başı yeşil alan 2.08 metrekare idi. Ankara 2 kat büyüdü ama şu an kişi başı yeşil lan 19.8 metrekare. Nüfus sabit kalsaydı kişi başı 39.6 metrekare olacaktı.
Bu bir Türkiye rekorudur.”

SOSYAL MEDYADA TEPKİ VARDI

Öte yandan yol çalışmasına, sosyal medyadan tepki yağdı. Çalışmanın başladığı akşam saatlerinden itibaren Twitter üzerinden #ODTÜyeSahipÇık etiketiyle paylaşım yapanlar, tepkilerini dile getirdi.

PROTOKOL BİR GÜN ÖNCE İMZALANDI

Bilkent Entegre Sağlık Kampüsünün bulunduğu bölgede (Şehir Hastanesi) trafiği rahatlatacak projenin uygulanması ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü arasındaki anlaşma, 8 Eylül’de Ankara Valiliği’nin devreye girmesiyle sağlanmıştı. Çalışmalarına başlanan Konya Yolu’na alternatif olacak yolun yanı sıra ODTÜ Teknokent Kavşağı ile 1071 Malazgirt Bulvarı arasında bağlantıyı sağlayacak tünelin kampüs alanının üst yüzey bölgesine zarar verilmeksizin yeraltından yapılmasına yönelik madde de protokolde yer alıyordu.

Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başlayan ve ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek sırasıyla İncek Bulvarı’na ve Çevre Otoyolu’na bağlanacak bulvar, 4 geliş 4 gidiş şeklinde olacak.